Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Česká Třebová

Základní informace o městě
Česká Třebová je městem s bohatou historií, které žije sportem a kulturou a patří mezi nejvýznamnější města regionu na Českomoravském pomezí. Bohatá historie města, kterou prezentují významné památky a také místy ještě nedotčená příroda, lákají stále více turistů. Oázou klidu je městský park Javorka, který vybízí k odpočinku a procházkám. Nalezneme v něm významné prameny, rybníček i řadu sochařských a architektonických památek.

Česká Třebová je tradičně označována jako město železničářů, ostatně s příchodem železnice před 150 lety souvisí i počátek dynamického rozvoje města. Velkou dopravní křižovatkou je i dnes, bylo by ovšem chybou chápat toto více než sedmnáctitisícové město jen jako železniční uzel.

Historie

Za nejstarší zmínku o České Třebové je považován rukopis, řazený do let 1278 - 1281, uložený ve vatikánské knihovně. Jako město je poprvé jmenováno v roce 1292 v zakládací listině zbraslavského kláštera. Česká Třebová bývala od nepaměti správním centrem, kam se obraceli obyvatelé okolních obcí se svými záležitostmi, a kde bývaly souzeny případy porušování zákonů. V roce 1845 se Česká Třebová stala municipálním městem, což znamenalo zvýšení vlivu samosprávy a získání faktické nezávislosti na majiteli panství.

Kulturní památky
Nejvýraznější kulturní památkou města je jistě rotunda svaté Kateřiny, jejíž vznik je úzce spjat se vznikem České Třebové. Jedná se o jedinou dochovanou rotundu ve východních Čechách. Byla založená v 1. polovině 12. století a částečně rekonstruovaná v barokním slohu na počátku století dvacátého.

Další cenné architektonické objekty najdeme na Starém náměstí, kterému dominuje Stará radnice. Tu dal v roce 1546 postavit Petr Bohdanecký z Hodkova. Nejen tato renesanční budova, ale také replika italské kašny, morový sloup z počátku 18. století, kostel svatého Jakuba Většího a nedaleká fara iniciovaly vyhlášení centra města městskou památkovou zónou v roce 1995.

Příroda v okolí města
Česká Třebová, město v podhůří Orlických hor se rozprostírá v údolí řeky Třebovky a obklopují ho zalesněné vyvýšeniny Kozlovského a Hřebečovského hřbetu. Božena Němcová, která navštívila lázně Hory u České Třebové, dokonce označila okolí města za jedno z nejkrásnějších.

Najdeme zde i nejmladší přírodní rezervace v regionu - Třebovské stěny, přes které vede nedávno otevřená smyslově naučná stezka "Údolím skuhrovského potoka". Příroda je místem procházek a daří se zde nejen turistice - okolí České Třebové je také protkáno sítí cyklostezek, které zároveň propojují celý region. Kromě turistiky a cykloturistiky nabízí Česká Třebová sportovní vyžití lyžařům a běžkařům - ti naleznou na 30 kilometrů udržovaných běžeckých tras, které začínající ve sportovním areálu na Horách.

Sport
Česká Třebová je tedy i městem sportovním. Ve zdejších oddílech vyrostla řada reprezentantů, kteří proslavili naše město i na úrovni republikové a mezinárodní. Ke sportovnímu vyžití veřejnosti přispívá velké množství letních i zimních sportovních areálů. Velká obliba sportovních aktivit dala vzniknout nejmasovější sportovní akci ve městě - Týdnu sportu, na kterém je organizováno každý rok více než 130 soutěží, na nichž se scházejí vždy téměř dvě tisícovky sportovců všech věkových kategorií.

Kultura

Kulturní tradice v České Třebové je bohatá a dlouholetá. Mezi nejoblíbenější druhy umění patří v České Třebové divadlo. Potvrzují to vyprodaná představení hostujících souborů, existence dvou místních amatérských souborů a také velká návštěvnost několika divadelních festivalů, které se ve městě konají. Na jaře je to festival alternativního divadla Tyjátr na trati, na podzim přehlídky věnované české a slovenské dramatické tvorbě a spojení divadla a hudby.

Kromě svátků divadla je nutné zmínit také akce věnované hudbě. Zde figuruje na předních místech Hudební festival Antonína Benewitze, pojmenovaný po rodákovi z blízkého Přívratu a zaměřený na hudbu klasickou. Další velkou přehlídkou je Jazzrock fest, kde jsou prezentovány hudební formace na pomezí rocku, jazzu a příbuzných stylů. Na těchto i jiných hudebních akcích mají možnost se představit i místní amatérské hudební skupiny, kterých je v České Třebové opravdu hodně a pokrývají celé spektrum hudebních žánrů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.ceska-trebova.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA