Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lukavice

Lukavice leží v centru nejlidnatější a značně navštěvované oblasti Orlických hor a jejich podhůří. Obec s necelým tisícem obyvatel téměř spojuje města Žamberk a Letohrad.

Četné autobusové a vlakové spojení umožní i nemotorizovanému turistovi v okruhu 25 km, určeným místy Králíky, Lanškroun, Litomyšl, Častolovice a Říčky, při pěších tůrách pod 2 km shlédnout 25 zámků a zámečků (některé jsou veřejně přístupné), 6 zřícenin hradů, řadu muzeí, galerií, stavebních a uměleckých památek i množství krásných přírodních scenérií. Zvláštností tohoto malebného koutu východních Čech jsou přístupné tvrze opevnění českého pohraničí a možnosti návštěvy Polska.

Čilý ruch na parkovištích před lukavickými obchody, restaurací, jídelnou i autodílnami svědčí o oblíbenosti vesnických služeb. Jsou možnosti ubytování v soukromí nebo v ubytovně obecního úřadu. Věnec okolních zalesněných kopců často ovlivňuje počasí. Tři koupaliště do 1,5 km od obce můžete navštívit i po klidných cyklistických trasách, dva lyžařské vleky jsou do 2,5 km. Na své si přijdou houbaři, rybáři vyzkouší Divokou Orlici a Tichou Orlici i mimo pstruhové vody. Nejbohatší na kulturní a společenské akce jsou měsíce květen, červenec a prosinec.

Větší kulturní a společenské akce, taneční zábavy, pravidelná cvičení i pingpongové zápasy se uskutečňují v sokolovně, přednášky a schůze v zasedací síni OÚ nebo v hostinci, svatební a jiné hostiny v jídelně zemědělských služeb.

Většina sportovních aktivit, táboráky, hokejová utkání se odehrávají za sokolovnou v centru obce, blízko ubytovny OÚ. Tři koupaliště vzdálené do 1,5 km od obce je možno navštívit po klidné komunikaci též na kole. Lze provozovat jezdectví, rybaření a lov, dva lyžařské vleky jsou do 2,5 km od vesnice.

Ve středu obce je mateřská škola a pětitřídní základní škola. Plynofikace pokračuje po etapách, telefonní rozvod byl dokončen.

V sousedních městech je řada sportovních center včetně tenisových kurtů a biatlonového areálu. Travnaté letiště je v Žamberku a v Ústí nad Orlicí, své služby nabízejí i autopůjčovny.

Přírodní zajímavosti


Chráněné stromy
Nejvýraznější skupina pěti památných lip se nachází vedle školy uprostřed obce. Dalších šest mohutných lip se rozkládá nad kapličkou v horní části obce. Vedle staré kovárny před Hotmarovými roste dub letní s obvodem kmene 380 cm. Řadu chráněných stromů lze najít na různých místech obce, též v alejích okolo hospodářského dvora.

Zřejmě nejslavnějším stromem je "Muchova lípa" rovněž u dvora. Neobvyklý tvar tehdy mohutného stromu umělecky ztvárnil malíř světového jména Alfons Mucha na obraze "Přísaha Omladiny pod Slovanskou lípou". Originál plátna 4 x 4,8 m, který náleží do souboru Slovanské epopeje, je vystaven na zámku v Moravském Krumlově. Řada dokumentů a kopií obrazů souvisejících s působením tohoto malíře v tehdejším Kyšperku je umístěna v letohradském muzeu. S mohutnými stromy se můžete také setkat v chráněné "Šafranici" za dvorem.

Tipy na výlety

Přímo z obce se můžete vydat klidnou alejí mohutných kaštanů zámeckého parku rodiny Parishů k žambereckému sportovnímu areálu, kde je též jedno z nejhezčích a atraktivních koupališť v Čechách (2 km).

Jaroslav Vrchlický pobýval občas v Žamberku u svého přítele MUDr. Alberta. Na společných procházkách zámeckým parkem často došli touto alejí do lukavické hospůdky. Snad proto napsal divadelní hru "Závěť lukavického pána". Pozvánka na toto představení z r. 1903 je v žambereckém muzeu.

Podél silnice II/310 s chodníkovou úpravou přes 2,5 km dlouhou vesnici se proplétá lukavický potok. Novější nebo zmodernizované domky, místy zahalené v přírodní zeleni, se střídají s udržovanými zahradami i květinovými záhony. Nechybí rázovité chaloupky ani zemědělské stavby, činžovní domy, obchody a menší průmyslové objekty.

Od zastávky ČD procházkou kolem Muchovy lípy, dvora (366 m n. m.) a Šafranice (chráněný smíšený les s mohutnými duby) projdeme kolem rybníka alejí mladších stromů k letohradské přírodní rezervaci Bažantnice, která byla zřízena v r. 1628 jako druhá nejstarší v Čechách.

Můžeme pokračovat po žluté značce do Obory k leknínovému jezírku a k bývalému loveckému zámečku Hvězda (viz pověst dále). Po cestě zpět procházkou mezi lány polí, obec ukrytou v údolí prozrazuje jen areál zemědělského střediska a kostel.

Od zastávky ČD je vzdálen pouze 1,5 km vrch Mechnáč, kde se naskytne nejen pohled na tisícihektarový lukavický katastr a části sousedních měst, ale za dobré dohlednosti spatříme panorama Orlických hor od Velké Deštné přes Zakletý, Haničku, Adam i Králický Sněžník, oblast Suchého vrchu a Bukové Hory nad Čenkovicemi. Možná se objeví i Sněžka.

Za vsí se zvedá zalesněný vrch Karlovice, kde ve výšce 476 m n.m. byla dříve rozhledna. Podle pověsti zde v roce 1356 pobýval Karel IV. při dobývání hradu Žampachu. Zejména tento typický 4 km vzdálený kužel kopce a věnec kopců s litickým Chlumem často příznivě ovlivňuje výkyvy počasí v obci. Při procházce okolo Karlovic spatříte i části okolních měst, snadno napočítáte osm kostelních věží.

Památky

Kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaplička sv. Jana Nepomuckého pochází z roku 1865, je zděná, s klenutými okny a okolo ní je vysazeno 6 chráněných lip. Byla pořízena nákladem manželů Sedlákových, z č. p.78 a o některých svátcích v ní bývalo rozsvěcováno světlo. Vypráví se, že manželé Sedlákovi byli bezdětní a vzali k sobě rodinu Vackovu s 10 dětmi. Ta se v roce 1893 vystěhovala do Ameriky, kde se narodilo ještě další dítě a všichni potomci této později silně rozvětvené americké rodiny si udržují k této kapli do dnešního dne silný citový vztah.

Kostel sv. Filipa a Jakuba
Obklopen starými lipami je kostel s vysokou věží, poblíž něj v klidu a pokoji předkové naši leží. Oni tu dávno před námi ve štěstí i bolu žili, tak, jak to nejlépe uměli, ves svoji stavěli a ctili.

Lukavický kostel sv. Filipa a Jakuba je prvně doložen v seznamu far pražského arcibiskupství v letech 1344 až 1350. Podle pověsti na jeho místě stával dříve dřevěný kostelík. Nejstarší část (dnešní presbyterium) je stavěna v gotickém slohu. Hlavní oltář představuje vinný kmen, v jehož větvích, po stranách obrazu sv. Filipa a Jakuba, jsou znázorněni apoštolé, a je zde nápis "Já jsem pravý vinný Kmen a vy ratolesti Jan v Kap. 15".

Nynější podoby dosáhl kostel přístavbami v letech 1639, 1705, 1721 a úpravou věže v r. 1878. Na nejstarším zvonu o průměru 79 cm je latinsky nápis: "Léta Páně 1507 já zvon od nynějška ohlašuji marnost, požár, svátek, válku, Zdrávas, pohřeb, důstojenství. Zhotovil mne mistr v Nové Obci Pražské, který má jméno Bartoloměj."

Druhý zvon z roku 1992 o průměru 94 cm a váze 490 kg se jmény patronů zdejšího kostela pochází z dílny Marie Tomáškové v Brodku u Přerova.

V roce 1949 byly pořízeny nové varhany. Modřínové lavice byly zhotoveny v r. 1974. V roce 1982 byla opravena věž a z dalšího roku je nová fasáda. V roce 2002 byla vyměněna střešní krytina a natřena nová fasáda. Na původní hřbitov okolo kostela se pohřbívalo do r. 1968 a nyní je zde parková úprava. Nový hřbitov je u Příčnice (400 m).

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obeclukavice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA