Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mladkov

Mladkovská vrchovina, ve které obec Mladkov leží, je nejníže položenou a nejmenší částí Orlických hor s nejvyššími vrcholy pouze okolo 700 m n. m. (Adam - 765 m n. m., Studený - 721 m n. m., Vysoký kámen - 843 m n. m.)

Návštěvníky přitahují zejména významné geomorfologické jevy - průlom toku Divoké Orlice (u Klášterce nad Orlicí) a Tiché Orlice (u Mladkova) hřbetem Orlických hor a vytvořená údolí kaňonovitého charakteru - Zemská brána a Studenecké skály - rulové skály vzniklé mrazovým zvětráváním.

Územím prochází nejvýznačnější turistická magistrála Orlických hor - Jiráskova horská cesta ve směru od Zemské brány přes chatu na Adamu, Mladkov, Vysoký kámen a pokračuje na Suchý vrch. V roce 1978 zřídila ochrana přírody naučnou stezku Zemská brána, z Mladkova na Suchý vrch přes dělostřeleckou tvrz Bouda vede naučná stezka Betonová hranice.

Zároveň leží Mladkov v sousedství střediska letní rekreace - údolní nádrže Pastviny. Mladkov je též nazýván "Českým Meranem" pro znamenitě chráněnou polohu, radioaktivní pramen a velmi příznivé podnebí. Jako příjemné a osvěžující letovisko je velmi oblíben.

Mladkov je podhorská vesnice, jejíž zastavěné území leží v nadmořské výšce od 508 do 583 m n. m. v blízkosti státní hranice s Polskou republikou. Až do 2. poloviny 13. století byl v prostoru dnešní obce pouze rozsáhlý pomezní hvozd bez komunikací, teprve v souvislosti s kolonizační činností na přelomu 13. a 14. století vznikly v tomto hvozdu komunikace spojující Štíty, Mezilesí a Mladkov.

V průběhu 1. pol. 14. století byla v lese objevena ložiska kovů, což vyvolalo hornickou kolonizaci, jejímž centrem se stal Mladkov. Až do počátku 16. století byl Mladkov příslušenstvím panství žampašského. V roce 1513 si jej zvolil Jan Žampach z Potštejna za své sídlo - zbudoval si zde tvrz, která stávala nedaleko dnešní mladkovské elektrárny. V roce 1577 se Mladkov uvádí jako městečko, působila zde sklářská huť. Malebné okolí obce a zároveň nízký stupeň osídlení předurčil dané území zejména pro rekreaci, jak krátkodobou tak dlouhodobou.

Z architektonického hlediska patří k největším hodnotám obce vedle církevní architektury zejména dřevěné lidové stavby, dochované v Petrovičkách a v jižní části Mladkova.

Kulturní památky

Kostel sv. Jana Křtitele
Raně barokní stavba z roku 1697, přestavěna 1736 - 44, jednolodní, podélná s polygon. presbytářem a hranolovitou věží. Po obou stranách křížově sklenuté lodi jsou tři arkádové kaple. Zařízení kostela je barokní, hlavní oltář se sochami sv. Anny a sv. Jáchyma a obrazem křtu Kristova z let 1841 - 1842.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Umístěná u kostela pochází z roku 1756.

Kamenná socha Kalvárie
Umístěná před kostelem sv.Jana Křtitele, kvalitní sochařská práce z produkce místní kamenické dílny pocházející z roku 1848.

Mariánský sloup
Umístěn v západní části náměstí, barokní z 1. čtvrtiny 18. století.

Turistika

Obec a jeho okolí skýtá pro návštěvníky řadu možností pro turistiku jak letní tak zimní. Využít lze značené turistické stezky v oblasti Vysokého kamene až k Suchému vrchu. Nad Mladkovem, cestou směrem k Vysokému kameni asi 500 m od zastávky ČD je pramen knížete Rostislava tzv. "radioaktivní pramen". V těchto místech měly stát lázně, které podle odborníků měly mít lepší léčebné účinky než v Jáchymově. Za okupace byly vypracovány stavební plány, které však s příchodem osvobození nebyly již realizovány!

Celé okolí obce nabízí dokonalé klidné a lesnaté prostředí pro odpočinek a rekreaci s možností vyjížděk do blízkých oblastí Jeseníků, Kralického Sněžníku i k návštěvě Polska přes turistickou stezku na Adamu!

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mladkov.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA