Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nové Hrady

Zajímavosti obce
Mezi kulturní památky a zajímavosti v obci Nové Hrady patří kostel sv. Jakuba, křížová cesta o 14 zastaveních vytesaná z pískovce od kostela na návrší „Starý zámek“, areál rokového zámku z 18. století, zřícenina starého hradu na návrší, zámecký špýchar, most se sousoším, socha sv. Jana Nepomuckého.

Současnost obce

V obci je základní škola 1. - 4. ročník, mateřská škola, zdravotní středisko s ordinací praktického lékaře pro dospělé, dětského lékaře a stomatologická ambulance. V centru obce své služby poskytují různé obchůdky, kadeřnictví, pošta, kosmetika, knihovna a lékárna.

Autobusové spojení je zajištěno z centra obce se vzdálenějšími městy (Litomyšl 15 km, Vysoké Mýto 15 km, Chrudim 30 km, Skuteč 15 km, Pardubice 40 km). V obci jsou 2 hospody a 1 restaurace, k ubytování a stravování hostů slouží penzion „Holland“ na náměstí, chata „Polánka“ je po požáru ve výstavbě, po dokončení bude poskytovat ubytovací a stravovací služby. V chatové oblasti Roudná je přírodní koupaliště napájené studenou vodou z řeky Roudenky.

Největší firmy na území obce je provoz Agra, a. s., Přelouč, výrobní hala Antarez, a. s., pila v.o.s. Podrožek a přidružená výroba Zepo Leština.

V obci veřejný, sportovní a kulturní život zajišťuje sbor dobrovolných hasičů a tělovýchovná jednota Sokol.

Obcí prochází síť cyklostezek vybudovaných v rámci projektu svazek obcí „Toulovcovy Maštale“.

V letech 2001 - 2002 byla zpracována územně plánovací dokumentace obce, která by měla řešit další rozvoj obce, včetně plánování výstavby bytů.

Historie obce
Obec Nové Hrady, před husitskými válkami zvána Boží dům, byla v majetku litomyšlského biskupství a později podlažického kláštera. Tento název dal tvrzi a osadě pod kopcem kamenný kostelík (kol. r. 1200). Na návrší v nadmořské výšce 441 m, nyní zvaném Starý zámek, byl v pol. 15. století postaven hrad Zdeňkem Kostkou z Postupic. Z tohoto se zachovala jen část hradby, část palácové zdi, terénní vlny a prohlubně. Osada se vyvíjela v těsné vazbě na hrad.

Dominantou obce je nový zámek vystavěný v letech 1773-7 hrabětem Harbuval-Chamaré. Do konce 18. století vznikl dodnes dochovaný pozdně barokní park o rozloze 4,85 ha. Příjezdovou komunikaci k zámeckému areálu a zámecké rybníky lemovalo krásné stromořadí, které svým necitlivým zásahem poškodil současný majitel zámku. Od roku 1997 nový majitel zámku provádí celkové opravy chátrajícího objektu a zámeckého areálu, v současné době je v patře zámku zřízen byt pro rodinu majitele, v přízemí expozice pro výstavy, v přilehlých hospodářských budovách je nově otevřena zámecká restaurace, vinárna a cukrárna.

Hrabata Harbuval-Chamaré, organizátoři manufakturní plátenické výroby v Českých zemích, dopomohli osadě k významnému obchodnímu postavení, které spolupůsobilo na utváření zástavby kolem tržiště a na okolních svazích Novohradského údolí. Kolem říčky Novohradky vznikla s rozvojem obchodu řada mlýnů s paralelní soustavou náhonů. Přes úpadek výroby i přes úpadek panského sídla se obec od konce 19. století stala přirozeným, tj. spádovým správním a obchodním uzlem.

Novému účelu měla sloužit přestavba domů v městském rázu v jádru obce. Růstu obce zamezila válka a poúnorový režim, tak jako v mnoha dalších místech tehdejšího Československa.

Čerpáno z oficiálních stránek mikroregionu http://www.litomyslsko.cz/place.asp?place_id=28&area=12, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA