Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Podlesí

Naše obec leží v malebné pahorkatině Ústeckoorlicka. Tento region je situován při hranicích s Polskem na pomezí Východních Čech a Moravy. Podlesí se rozkládá na severozápadě v kopcích nad Brandýsem nad Orlicí.

Obec Podlesí má 252 obyvatel a 76 domů. V obci můžete vidět kapli z roku 1837, v jejíž blízkosti byl v roce 1925 postaven památník padlým v 1. světové válce. Dále je zde obecní úřad, hasičská zbrojnice z roku 1929 a hostinec.

Podlesí patří do kraje Pardubického a okresu Ústí nad Orlicí. Obec je propojena s okolními obcemi autobusovým spojením, vlakové spojení je možné z nedalekého Brandýsa nad Orlicí, který leží na hlavní tratí Praha - Česká Třebová.

Z historie názvu obce
Naše obec leží v části Čech, která má zvláštní charakter - nahromadění velkého počtu velmi malých obcí. Také naše Podlesí vzniklo v roce 1960 sloučením tří malých obcí - Němčí, Olešné a Turova. Jméno Němčí je rodu středního, ale stále se udržuje také ve tvaru rodu ženského. Říká se "bydlím v Němči, jedu do Němče", i když správně má být "bydlím v Němčí, jedu do Němčí".

Také jméno Turov, které je rodu mužského, se používá často v pomnožném tvaru - Turova. Snad je to pozůstatek z doby, kdy existoval Malý a Velký Turov. Správně má být "bydlím v Turově nebo jedu do Turova", ale často se říká "bydlím na Turovech, jedu na Turova". Tak snad jen Olešná je pořád Olešná, i když někdy ve tvaru Volešná. Ale jsou to všechno krásná starobylá jména, která přetrvala staletí.

Současnost

V současné době žije v naší obci 252 obyvatel. Jsou zde zastoupeny všechny věkové kategorie, od dětí a mládeže až po naše nejstarší spoluobčany. Takže lze konstatovat, že dnes už naše obec nevymírá, ale naopak počet obyvatel narůstá, staví se nové domy nebo opravují ty starší. V obci je zaveden plyn, veřejný vodovod a kanalizace. Byly kompletně opravené vozovky v Turově. V obci funguje prodejna a hostinec se sálem pro 180 lidí. V létě se lze vykoupat v místní požární nádrži, která byla k tomuto účelu upravena.

Turistika

Podlesí i celé jeho okolí je ideální pro pěší i cyklistické výlety, příjemné jsou také procházky po místních, klidných asfaltových cestách. V našem regionu se nalézá mnoho historických památek, turistických a přírodních zajímavostí, takže zde můžete navštívit nejen velké množství hradů, zámků a dalších architektonických památek, ale například také přírodní park Orlice, kterým vedou značené stezky pro pěší i cykloturistiku. Říční toky a jejich odstavená ramena jsou vyhledávanými rybářskými revíry. Milovníci turistiky a zimních sportů ocení krásu nedalekých Orlických hor.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.podlesi.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA