Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řetůvka

Řetůvka se nachází v podhůří Orlických hor, asi 4 km jižně od Ústí nad Orlicí směrem na Litomyšl.
Obec se rozkládá v údolí kolem potoka Řetovka s místním názvem „Husí Krk„ a plynule přechází do údolí Hrádeckého.

V blízkém okolí obce se hojně vyskytuje mlok skvrnitý, kterého si Řetůvka vložila i do znaku obce. Stráně jsou porostlé bohatou květenou, hnízdí zde mnoho vodního a zpěvného ptactva.

První zmínka o obci je z roku 1292 v darovací listině Václava II. Svému otčímu Záviši z Falkenštejna pod názvem "Ritow". Z toho se dá odvodit, že byla založena německými kolonisty. Později se však zcela počeštila. Jméno obce se postupně měnilo, až do roku 1924, kdy se jméno obce s názvem Malá Řetová změnilo na Řetůvka. Tento název platí až do dnešní doby.

Nejvýznamnější stavbou v obci je kaple sv. Václava, kterou do loňského roku (2002) lemovala skupina památných lip. Povětrnostní podmínky a stáří nás však nutí k obnově stromů.

Dnes žije v obci asi 245 obyvatel. Některá stavení jsou využívána k rekreaci a chalupaření.

Založení obce
Obec vznikla v  polovině 13. století v souvislosti s kolonizační činností, kterou tehdy v okolí Ústí nad Orlicí prováděli pro českého krále příslušníci rodu z Drnholce. Poprvé je doložena v roce 1292, kdy ji král Václav II. postupoval s částí lanšpersko - lanškrounského panství  cisterciáckému klášteru na Zbraslavi. V uvedeném roce se vedle sebe připomínají dvě vsi - Řetová a Řetová Česká (Ritow, Ritow Bohemicalis).

Z toho usuzujeme, že jedna byla založena českým obyvatelstvem, v druhé asi žilo obyvatelstvo cizí, zřejmě německé. Je obtížné rozhodnout, který z uvedených názvů patří Řetové a který Řetůvce. Pouze podle celkového uspořádání katastru vsi usuzujeme, že pravděpodobně Řetůvka je starší, vznikla snad v počátečním období zmíněné kolonizace, které se účastnilo české obyvatelstvo, a že se tedy jedná o zmíněnou Českou Řetovou, zatímco Řetová vznikla pravděpodobně o něco později již za účasti německých kolonistů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecretuvka.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA