Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rudoltice

Nachází se v Pardubickém kraji, v okrese Ústí nad Orlicí.

Nejbližší město je Lanškroun, vzdálený asi 3 km na severovýchod.

Obcí vede silnice 1/43 a železniční trať č. 270 Česká Třebová – Olomouc

Leží v nadmořské výšce přibližně 370 m n. m., nejvyšší bod je vrchol Třebovských stěn Palice, 613 m n. m.

Výměra katastrálního území je 24,6 km²

K 5. 6. 2007 zde žije 1 358 obyvatel, průměrný věk činí 34,79 let.

Památky

V roce 1677 se připomíná dřevěný kostelík s oddělenou zvonicí, který však měl za sebou již delší historii. Rok vzniku není znám. Pamětní kniha vypráví, že byl uvnitř zdoben malovanými erby se zvířecími hlavami, hady, dvojími hráběmi a jinými rodovými znameními. Byly to znaky dřívějších majitelů panství: Kostků z Postupic, Pernštejnů, Hrzánů a jiných. Zvonice byla z r. 1542.

Roku 1797 byl vydán knížecí reskript, aby byl z materiálu zbořeného Nového zámku u Rudoltic postaven na místě dřevěného kostela nový zděný kostel. Po zbourání starého se v r. 1804 začalo stavět. Nový kostel byl dokončen v r. 1807, věž se dostavěla o rok později. Celá stavba byla dokončena v r. 1809.

V roce 1992 se ukutečnila generální oprava kostela a fary. Bylo to umožněno hlavně díky sbírce německých rodáků, kterou zorganizovali pan Walter Richter (1920 – 1996) a pan Franz Rob (1919 – 1995). Přispěl také lichtenštejnský kníže Hans Adam von Lichtenstein.

Slavnostní vysvěcení kostela proběhlo 27. 6. 1992. Kostel vysvětil P. František Lukeš, kanovník královéhradecké kapituly a probošt z Poděbrad. Při mši také posvětil nově zprovozněné varhany, které opravil pan Ivan Červenka z Jakubovic. Zároveň se konala zlatá svatba p. Waltera Richtera a Hermíny Richterové.

Farní kostel svatých Petra a Pavla stojí na návrší nad návsí, uprostřed hřbitova, obehnaného zdí. Presbytář je na severní straně. Kostel je rozměrný, jednolodní s pravoúhlým presbytářem se sakristií po levé straně. Věž nad průčelím. Průčelí s trojbokým štítem. Uprostřed štítu lichtenštejnský znak na hermelínovém plášti se zlatým rounem a knížecí korunou. Kruchta spočívá na dvou pilířích. Okna jsou široká, s rostlinnými ornamenty. Vodorovně kolem obíhá prostá římsa, končící u liché arkády za hlavním oltářem. Hlavní vchod je prostě orámovaný.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.rudoltice.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA