Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zálší

Zálší je vesnice v západní části okresu Ústí nad Orlicí. Žije v ní 178 obyvatel. Rozkládá se podél silnice vedoucí z Chocně do Litomyšle v údolí při úpatí táhlého vrchu, který se vypíná na východ do výše 100 m nad obec (nadmořská výška 394 m).

Směrem západním v těsné blízkosti obce jsou dva rybníky, z nichž větší a bližší se jmenuje Velkozálešský (55,91 ha), menší Lačnov (15,72 ha). Oba rybníky jsou chovné. Jejich zakladateli a původnímu majiteli byli Thurn - Taxisové, současně je obhospodařuje Rybářství, s. r. o., Litomyšl.

K Zálší patří i část Nořín, původně samostatná obec (55 obyvatel). Kdy obec vznikla, není známo.

Historie

První zmínka o Zálší se nalézá v zakládací listině Zbraslavského kláštera ze dne 10. srpna 1292, kde se nazývá Salicz, a tvořila část zboží uvedeného kláštera. Ve 13. stol. byli majiteli okolí Zálší páni ze Švábenic, starého českého rodu.

Jeden z nich, Vítek ze Švábenic, majitel heřmanického panství, se v Praze zadlužil, a proto prodal 27. července 1309 Zálší a Sloupnici Zderazskému klášteru za 412 kop pražských grošů. V 16. století bylo Zálší již v držení Viléma Kostky z Postupic, jemuž patřilo litomyšlské panství. Roku 1547 připadla obec Zálší k panství brandýskému a v roce 1652 k panství litomyšlskému, k němuž potom již stále náležela.

Zálší má výhodnou polohu. Leží na křižovatce autobusových linek z Vysokého Mýta (vzdáleného 7 km) do Ústí nad Orlicí (15 km), a z Chocně (4 km) do Litomyšle (13 km). Obec se dělí na ves (horní konec) a Kocandu (dolní konec).

Současnost

Ve vsi jsou převážně zachovány původní statky a chalupy, na Kocandě je hostinec Kocanda (podle kterého je tato část obce pojmenována), prodejna smíšeného zboží, úpravna skla SAHM, administrativní budovy ZOD s moderní jídelnou, dvě haly kovovýroby, pila a rodinné domky.

V katastru obce stojí u rybníka Lačnova mlýn Betlém (kolem r. 1760), technická památka II. kategorie. Dále je do seznamu památek zapsaná suška na ovoce na zahradě statku č.12.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.obeczalsi.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA