Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žamberk

Město leží v údolí Divoké Orlice v nadmořské výšce 465 m n. m., v severovýchodní části Pardubického kraje, dostupné je po silnici 1/11, 60 km od Pardubic a 55 km od Hradce Králové. V současné době má zhruba 6 100 obyvatel.

Město vzniklo na místě původní rolnické slovanské osady při staré cestě vedoucí z Čech do Kladska a na Moravu. První doložená zmínka je z roku 1332. Během staletí vystřídalo město a zámek několik majitelů. Jeden dal městu znak, jiný významnou stavbu, další právo vařit pivo (od roku 1508).

K nejvyhledávanějším místům patří Tyršova rozhledna (z r. 1932), kostel sv. Václava s novými zvony, městské muzeum a rozsáhlý zámecký park. V Žamberku se také zachovala tradice vaření piva. V současné době nese název Žamberský kanec a můžete ho ochutnat v místním minipivovaru.

Žamberk je příjemným místem pro klidně strávenou aktivní dovolenou či víkend v krásné přírodě, protkané propracovanou sítí turistických a cykloturistických tras. Na nich můžete poznat zajímavosti okolí a malebnost místní krajiny, součást Přírodního parku Orlice.

Sportovní vyžití na vás čeká ve sportovním areálu Pod Černým lesem při toku řeky. Naleznete zde koupaliště se třemi tobogány, vířivkou, plaveckým a dětským bazénem, dále pak tenisové kurty, minigolf, stadion, kemp a restauraci.

Rybařit můžete v řece Divoká Orlice nebo na blízké Pastvinské přehradě (7 km), jezdit na koni lze na nedaleké farmě v Kunvaldě (5 km).

V zimě se Žamberk stává výchozím bodem pro lyžování v Orlických horách - v Říčkách, Deštném v Orlických horách, Bartošovicích, Čenkovicích nebo blízkých Dlouhoňovicích (1 km). Za příznivých sněhových podmínek najdete upravené běžecké trasy také přímo v Žamberku a jeho okolí.
Zavítejte tedy do Žamberka, městečka v podhůří Orlických hor, kde na vás čeká jak klid a pohoda, tak možnost aktivního odpočinku.

Turistika

Cestovní ruch je důležitou součástí společenského života a pomáhá poznávat rozmanitost krajiny, kulturní památky i přírodní pozoruhodnosti. Těmi se může pochlubit také město Žamberk.

Leží v severovýchodní části Pardubického kraje České republiky. Přístupné je po silnici č. 1/11, 60 km od Pardubic a 55 km od Hradce Králové.

Pro svoji polohu je Žamberk nazýván branou do Orlických hor. Město leží v údolí řeky Divoká Orlice, ze severu chráněno Kapelským vrchem s rozhlednou z roku 1932. Na úpatí tohoto vrchu vybízí ke své návštěvě budova městského muzea s přilehlým židovským hřbitovem.

Památky

Nedaleko se tyčí dominanta města, kostel sv. Václava. Čtvercové náměstí se svými stavbami - radnice, morovým sloupem, kašnou a dalšími historickými domy, přes den ožívá čilým obchodním ruchem. Milé obchůdky s upomínkovými předměty zde nabízejí řemeslné výrobky ze dřeva, keramiky, proutí a regionální specialitu, vamberskou krajku.

Dalšími nepřehlédnutelnými stavbami ve městě je zámek rodu Parishů s rozlehlým zámeckým parkem a Divišovo divadlo, stánek kulturního dění ve městě. Na svých procházkách městem najdete mnoho sakrálních památek, kapliček a památných chráněných stromů, třeba na naučné stezce Žamberk - Kunvald nebo zajímavá místa na Výletním okruhu městem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.zamberk.cz, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA