Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černíkov

V půvabně zvlněné krajině Šumavského podhůří v mírně svažitém terénu se v nadmořské výšce 500 m na úpatí vrchu Malého Kouřimu rozkládá obec Černíkov. Žije tu 324 obyvatel, a to včetně k ní patřících částí Nevděk, Rudoltice, Slavíkovice a Vílov. Samotný Černíkov má 147 obyvatel. Je přiřazen pod rozšířenou obec a obec s pověřeným úřadem Klatovy. Do základní školy dojíždějí děti do Kolovče, Kdyně nebo do Klatov, do mateřské školy do sousedního Úsilova nebo podle zaměstnání rodičů i do jiných míst. Během školního roku jezdí autobus do Kolovče, pravidelně zajišťuje autobusová doprava spojení s Kdyní, Domažlicemi a Klatovy. Nejbližší železniční stanice je ve Kdyni. Farností patří Černíkov a Rudoltice do Poleně, Vílov, Slavíkovice a Nevděk do Slavíkovic. Ve Slavíkovicích provozuje obec hřbitov.

Historie
První písemná zmínka o Černíkovu pochází z roku 1379. V Berním rejstříku Plzeňského kraje je uvedeno v latině crnikonis, pincernae imperatricis. Hovoří se tu o Černíkovi, číšníkovi české královny Johany Bavorské, manželky Václava IV., po kterém ves, jejíž část vlastnil, byla údajně pojmenována. V dokumentech z následujících let se uvádějí další podoby názvu vsi: Czrnyekow, Czarnykow, Czernykow. Ze 16. století je doložen lidový název Černejkov.

Obec Černíkov je položena na úpatí vrchu Malého Kouřimi a vzdálena asi 7 km severovýchodně od Kdyně. První zmínky o vsi se vztahují k roku 1379. V 15. století se na zdejší tvrzi vyskytují vladykové z Čiremperka, přičemž Čiremperk je patrně pouze módně upravený název Černíkova. Při vpádu bavorských vojsk v zimě roku 1473 byl Černíkov se sousedním Úsilovem vypálen bavorským vojskem jako odveta za obdobné aktivity českých rytířů na bavorském území. Černíkovská tvrz, která stávala u návesního rybníčka v místech pozdějšího pivovaru, je naposledy zmiňována jako pustá roku 1592. Pod Černíkov správou spadají vsi Slavíkovice, Nevděk, Vílov a Rudoltice. V historicky nejvýznamnějších Slavíkovicích stojí empírový kostelík sv. Josefa a patrový srub chráněný jako významná památka lidové architektury. V blízkosti Rudoltic se nacházejí poslední stopy sejpů, které upomínají na středověké rýžování zlata. Nejpůvabnější pohledy na Slavíkovice a větší část okolí Černíkova se otevírají ze strání pod vískou Nevděk.

Ubytování v Černíkově zajišťuje penzion Podhoran. Táboření a kempování s možností koupání je možné na koupališti Úžlebec vzdáleném asi 1 km od Černíkova. Okolní kopcovitá krajina se zříceninami hradů a četnými výhledy je vhodná k letní rekreaci i cykloturistice.

Autokemp koupaliště Úžlebec
Autokemp "Koupaliště Úžlebec" se nachází 7 km severovýchodně od Kdyně v Pošumaví na rozhraní okresů Domažlice a Klatovy (Domažlice 18 km, Klatovy 16 km) a 17 km od státních hranic se SRN. Přístupové cesty do kempu jsou značeny. Kemp se nachází v nadmořské výšce 491 m. Rozloha 2,3 ha, z toho 0,8 ha vodní plochy. Povrch travnatý s mladými stromy. Přístupová cesta je asfaltová, celý kemp je oplocen a osvětlen. Ubytovat se tu mohou jak návštěvníci s obytnými přívěsy, tak se stany.

K dispozici je 20 elektrických přípojek. Kapacita 20 karavanů a 20 stanů. Dále je možnost pobytu ve čtyřech chatkách po čtyřech lůžkách. Kemp je dále vybaven sociálním zařízením (WC, sprchy), u vodní plochy plážovou sprchou. K dispozici je stánek s občerstvením, volejbalové hřiště, stolní tenis, dětské pískové hřiště, taneční lení parket a pravidelnými tanečními zábavami, dětská skluzavka do vody, vodní tobogán pro děti i dospělé dlouhý 48 m.

Turistické zajímavosti a památky

Pozůstatky hradu Ruchomperk
Na Velkém Kouřimu (641 m) se dají rozpoznat pozůstatky po hradu Ruchomperk, který tu byl podle archeologického výzkumu prováděného v roce 1989 pravděpodobně vybudován koncem 12. století. Byl to nejspíše majetek člena rodu Drslaviců, postavený na místě pravěkého opevnění. V 15. století byl hrad už pustý. V blízkosti Černíkova se na skalnatém návrší zachovaly zbytky hradu Pušperka, zbudovaného ve 2. pol. 13. st. Také tento hrad, sídlo držitelů mnohých majetků v okolí, byl dobyt a pobořen v 15. století.

Hájovna Stará Ves
Necelé 2 km od Černíkova stojí hájovna Stará Ves. Její název je snad připomínkou zaniklé středověké osady Babice. Poprvé byla tato lokalita připomínána v pramenech v roce 1233, její zánik je spojován s bavorskými vpády v 15. století.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.cernikov.cz, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA