Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Žihobce

Obec Žihobce (450 m.n.m.) se nachází asi 8 km východně od Sušice v krásném prostředí šumavského podhůří. Původně se obec jmenovala Sivihobice, a je připomínána již v 11. století jako majetek břevnovského kláštera.

Historie
Už jistě tisíc let žijí lidé na úpatí šumavských kopců.Možná ještě déle.Vesnici Žihobce písemné prameny poprvé zmiňují roku 1045. Tenkrát se jmenovala Sivohibice a kníže Břetislav ji daroval klášteru v Břevnově u Prahy. Jemu pak žihobečtí dávali desátky více než dvě stě let.

Ve 13. století břevnovský opat Žihobce prodal. Neví se přesně kdy a komu, ví se však, že nový majitel byl zeman a že ve vsi postavil tvrz a kostel. Žihobce se staly střediskem svého okolí.

Dlouhý a pestrý je seznam pánů, co vládli v Žihobcích. Zemané, rytíří, vladykové, někdy i vyšší šlechtici Žihobce dědili, kupovali, prodávali, dostávali a prohrávali.

Snad jenom Ferdinand, pán s lilií ve znaku, postavil zámek, kde dříve stávala tvrz. Kamenná deska připomíná, že  “….svobodný pán z Iselinu, rytíři svatého Jiří, pán na Rolandě a Lanou ….položil první a poslední kámen této stavby roku 1688…“.

Lambergský rok byl pánem na Žihobcích déle než dvě stě let. Lambergové  byli rodem starým, slavným a mocným. Leč Gustav Jáchym, svérázný Lamberg, jenž v roce 1834 převzal celý knížecí majetek, našel zalíbení v prosté dceři žihobeckého šafáře Hrádka a pojal ji za choť. Vytrpěl za to své on i jeho děti. Gustava Jáchyma dodnes připomíná rozlehlý park s kamenným lehátkem, častým to místem jeho odpočinku, budova bývalé zimní zahrady, kde pěstoval subtropické stromy, bývalá škola, na jejíž stavbu značně přispěl. V podvědomí místních však nejvíce zůstává romantický, leč skutečný příběh kněžny - husopasky, žihobecké kněžny Černé Káči.

Roku 1919 obec zakoupila budovu bývalého zámeckého skleníku, přestavěla ji a Žihobce se staly jednou z mála, ne-li jedinou vesnicí v Čechách, která měla budovu určenou výhradně divadlu.

Žihobce byly první vesnicí bývalého okresu Sušice, v níž byla zřízena měšťanská škola. Stalo se tak v roce 1921. Ve stejném roce zde vznikla i dvouletá živnostenská škola pokračovací.

Dominantou obce je velkolepý kostel. Vysoká štíhlá věž opřená o horizont zámeckých zdí a zeleň parku s věnečkem návesních domků činí Žihobce jedním z nejmalebnějších míst v pošumaví

Kaplička na vrchu „Hůrka“ - keltské obřadní místo
Kaplička na vrchu „Hůrka“ nedaleko Rozsedel je zmíněna v knize O kamenech a kopcích : „posvátný vrch Rozsedly – protáhlé návrší ze kterého se zvedá kuželovitý vrchol s kapličkou. Dávno před křesťany, již v období osídlení Kelty se zde konaly obřady a léčily nemoci. Vrchol je energetické místo s vyvěrající pozitivní zemskou energií, která byla formována i s přispěním mimoplanetárních vlivů.

Kostel Proměnění Páně
Dominantou obce Žihobce je velkolepý kostel vystavěný v letech 1872 – 1876. Když byl zbořen zcela zchátralý gotický kostelík, vypracoval architektonický návrh nové stavby v pseudorománském slohu táborský inženýr G. Jurges. Ten pak realizovali volynští stavitelé Turek a Boháč.

Kostel Proměnění Páně s vysokým přístupovým dvouramenným schodištěm s parapetem, je mimořádným významným dokladem řešení stavby v období historických slohů ve druhé polovině 19. století.

Vysoká štíhlá věž opřená o horizont zámeckých zdí a zeleň parku s věnečkem návesních domků činí Žihobce jedním z nejmalebnějších míst v Pošumaví. Kostel je národní památkou.

Zámek Žihobce (nyní základní škola)
Původní středověká tvrz byla výrazným způsobem přestavěna v ranném baroku na zámek. Přestavbu dokončil v roce 1688 císařský důstojník Ferdinand Iselin z Lanau.

Zámecký park představuje významný krajinný prvek přiléhající k ranně baroknímu zámku a má rozlohu skoro 4,5 ha.Prostorné palouky jsou zde lemovány vzrostlými dřevinami. Nachází se zde i vzácný převislý dub letní, javor tatarský a převislý jasan.V nejvýchodnějším a nejvyšším místě
je odpočívadlo s kamenným lehátkem, kde kníže Lamberk s kněžnou „Černou Káčou“ odpočívali.

Roku 1919 obec zakoupila budovu bývalého zámeckého skleníku, přestavěla ji a Žihobce se staly jednou z mála, ne-li jedinou vesnicí v Čechách, která měla budovu určenou výhradně divadlu.

Současnost
Dnes mají Žihobce 313 obyvatel, patří k nim osada Bešetín a vesnice Bílenice, Rozsedly, Kadešice a Šimanov. Je zde hostinec, dva obchody, koupaliště a sportovní areál s tenisovými dvorci a fotbalovým hřištěm. V zámeckém parku je taneční parket.

Čerpáno z oficiálních stránek obce www.sumavanet.cz/zihobce, kde naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA