Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Blovice

Historie – od pravěku po druhou světovou válku.
Dějiny pravěkého osídlení našeho kraje se dělí na několik časových etap: dobu kamennou, bronzovou, železnou a nástup Slovanů. Osídlení starších dob (paleolitu a mezolitu) není u nás zatím prokázáno.

Nejstarší nálezy jsou z mladší doby kamenné - neolitu: v oblasti blovického regionu (Spálené Poříčí, Šťáhlavy, Nezbavětice, Únětice, Bzí, Žákava), ale i přímo v Blovicích byly nalezeny kamenné broušené nástroje, a to sekery, mlaty, motyčky a škrabadla.

Starší doba kamenná - eneolit: z důvodů obranných vznikají sídliště na vyvýšených místech, skalních hřebenech apod. (Bzí a Lopata u Šťáhlav, Srby, Velký kámen u Srb, v Kamensku skála "Na Polance" a nad Vlkovem, Čertovo břemeno u Únětic a skála v lese Borku u Prádla).

První písemnou zprávu o Blovicích máme z r. 1284, kdy byly trhovou vsí, patřící cisterciáckému klášteru v Pomuku. Podle této zprávy svoluje král Václav II., aby lupiči a zločinci chycení na území opatství nebyli volání k soudu jinam, ale aby byli souzeni na stanovených místech, totiž v trhovém městě Pomuku a v Blovicích. Dle písemných zpráv z konce 14. stol. jsou Blovice uváděny jako městečko. V r. 1420 byly Blovice zastaveny světským držitelům zelenohorského panství - pánům ze Švamberka. Po smrti Bohuslava ze Švamberka se uvádí jako držitel Blovic Jaroslav z Javora a po něm Vilém z Netunic.

Dne 26. července, na sv. Annu, byla vydána mobilisační vyhláška, která do čtyřiadvaceti hodin svolávala příslušníky 8. a 9. armádního sboru v Čechách. Záhy po vypuknutí války došlo k rozsáhlému zdražování potravin a dalšího zboží. Na poli válečném se zatím mimo jiné z popudu T. G. Masaryka tvořily legie, které se jako nové formace postavily a bojovaly proti Rakousku a Německu

Po porážce německých vojsk ve Francii a rozvratu rakouské armády v Itálii byla roku 1918 světová válka ukončena a 28. října téhož roku vyhlášena samostatnost československého národa. Nejstrašnějším okupačním rokem pro Blovice byl rok 1942, kdy došlo k hromadnému zatýkání. Hned na počátku tohoto roku 15. a 22. ledna bylo gestapem zatčeno 25 blovických židů, včetně dětí. Byli odvezeni do Plzně a poté do židovského ghetta v Terezíně nebo do Osvětimi. Nikdo z nich se po osvobození nevrátil.

Dne 10. června 1942, tj. v den vyhlazení Lidic, došlo k zatčení 26 občanů, pravděpodobně na udání. Zatčení byli vězněni v Plzni na Borech, odkud se postupně do konce roku vrátili. K zatýkání docházelo i v dalších letech.

Památky

Kostel sv. Jana Evangelisty
Na místě gotického kostela ze 14. století byl v letech 1760 - 67 postaven nynější barokní kostel sv. Jana Evangelisty, který byl v r. 1844 opraven. V následujícím roce bylo do jeho průčelí umístěno šest soch českých patronů od E. Maxe. Kolem kostela býval hřbitov a zde v r. 1833 byla postavena kaple s hrobkou kolovratů a Pálffyů.

V Blovicích stávala na jižním konci náměstí také kaple sv. Markéty, dnes již neexistuje.

Socha sv. Jana Nepomuckého
Na náměstí stojí pískovcová socha sv. Jana Nepomuckého z r. 1707. Patří mezi nejstarší sochy tohoto světce u nás, vytvořena ještě před jeho svatořečením (r. 1729).

Sousoší sv. Kříže
Na zalesněném návrší nad řekou Úslavou stojí pískovcové sousoší s Ukřižovaným z r. 1727.

Socha sv. Michala
V téže lokalitě, jako sousoší sv. Kříže, stojí pod kopcem pískovcová socha archanděla Michaela z r. 1748.

Židovský hřbitov
Založen v r. 1683, leží východně od města při Jiříkovském potoce. Dosud zachovány náhrobky z 18. - 20. stol. a pomníček obětem za 2. světové války.

Zámek a park Hradiště
V r. 1704 byl postaven v místech bývalé tvrze zámek, který byl v r. 1775 upraven a v r. 1873 přestavěn do dnešní podoby v pseudogotickém slohu. Vjezd do zámku byl upraven v témže slohu až v r. 1921. Při zámku se nachází anglický park, kterému věnoval pozornost až v r. 1853 Hanuš Kolovrat. Dnešní podoba parku je z r. 1873. Kromě zámku a parku jsou památkově chráněny též hospodářský dvůr, mlýn, dům zahradníka a dům důchodního.

Budova úřadu města
Původní sídlo muzea byl jednopatrový dům měšťanský dům ve slohu biedermaieru. Nad hlavním vchodem štuková rozvilina s domovním číslem. V tomto památkově chráněném objektu bydlel ředitel místních škol František Raušar, který zde od r. 1913 shromažďoval sbírky a založil muzeum.
Muzeum nyní přestěhováno do zámku Hradiště.

Měšťanské domy č. p. 23 a 24
Štítové domy z období pozdního klasicismu.

Pomník Mistra Jana Husa
je umístěn před Základní uměleckou školou v Husově třídě.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.municipal.cz/blovice, na kterých najdete další informace o obci.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA