Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mladý Smolivec

Území spravované obecním úřadem v Mladém Smolivci zasahuje na severu do souvislého zalesnění Brdského pohoří, až k návrší zvané Vrchy do výšky 700 m n. m. Smolivecké i radošické polesí je nakloněné jižním směrem. Ve výšce kolem 570 metrů lesy ustupují zemědělsky vyžívaným plochám.

Zhruba středem regionu protéká potok, který pod Mladým Smolivcem nese jméno Lomnice shodné s názvem mlýna zde stojícího. Prameny potoka vyvěrají v lesních plochách na západním svahu Třemšína, v oddělení Na Dlouhých, u chaty Moricka a pod svahy chráněného území Chynínské buky. Křišťálově čistý potok býval odedávna domovem ušlechtilých pstruhů, raků a vzácných mníků a mihulí říčních.

Západní část regionu tvoří pahorkatý hřbet o nadmořské výšce 600 m. n. m., kolem vsí odlesněný, táhnoucí se od severu k jihu. Na něm rozeznáváme les Voletín, návrší Na Skále nad Radošicemi, ves Dožice s Kamýkem, ves Budislavice, a dále mimo region hřbet pokračuje směrem na Chloumek a Kasejovice.

Jihovýchodní část Smolivecka je široce rozevřené údolí směřující k Blatné s korytem Lomnice uprostřed. Změna charakteru krajiny se nemění naráz. Mezi Radošicemi a Starým Smolivcem ještě vyčnívají výšiny Stráž a Hůrky. Příhodných vrcholků, odkud je krásný výhled, skýtá region několik

Historie
První zmínka o Mladém Smolivci je v historických materiálech roku 1414. Během 15. století Ml. Smolivec příslušel ke Kasejovicům. V roce 1551 patřila ves Chanovským z Dlouhé Vsi a v roce 1577 ji koupil Oldřich Strojetický ze Strojetic. V roce 1623 vlastnil mladosmolivecký statek Adam Pikhart ze Zeleného Údolí a v roce 1651 už patřil Mladý Smolivec opět Chanovským z Dlouhé Vsi. Nakonec od roku 1664 přísluší ves ke Lnářskému panství. V roce 1915 v 68 domech žilo kolem čtyř set obyvatel.

Ves patřila ke Kasejovicím, pak ke Lnářům. Roku 1551 jej získali Chanovští z Dlouhé Vsi. 1577 jej koupil Oldřich Strojetický ze Strojetic. R. 1664 byl připojen znovu ke Lnářům.

Roku 1654 napočítáno 8 gruntů osedlých, dva pusté a mlýn. 1695 pak devět gruntů, pět chalup a krčma. Při číslování domů 1770 označeno 36 čísel a mlýn.

Roku 1878 vyhořel místní dvůr velkostatku lnářského.Roku 1913 zde stálo 68 domů se 393 obyvateli. Školou i farou přináležela ves do Budislavic.

Památka
Zdejší kaple je zasvěcená sv. Vavřinci. Ve vsi bývaly dva mlýny, ale hořejší z roku 1432 (později řečený Siblíkův) patříval k panství oseleckému a byl vykazován ve Starém Smolivci. V daňových výkazech je proto ve vsi veden jen mlýn o němž je zmínka r. 1488 a je nazýván Lomice nebo také U Vůsí. Ke vsi náležely odedávna také dva domky stojící za vsí u lesa v Březinách. Ve třicátých až padesátých letech byly ve vsi dva hostince, krám a kovář.

Zemědělské družstvo založené v listopadu 1953 mělo schopné vedení a velmi dobře prosperovalo. K němu se postupně připojovaly okolní zemědělské celky. Byly zde vystavěny nové a rozsáhlé hospodářské a opravárenské provozy. Ves zaujala postavení hospodářského centra regionu a v roce 1960 bylo do Mladého Smolivce přeneseno i sídlo samosprávy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce: http://www.mladysmolivec.cz, na kterých naleznete více informací o obci.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA