Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Čerňovice

Malebná víska Čerňovice leží asi 20 km severozápadně od Plzeňské metropole a je tvořena jedním katastrálním územím. Dominantou této obce se 105 obyvateli, zasazené do turisticky vyhledávaného údolí přehradní nádrže Hracholusky, jsou mj. dva rybníčky - návesníčky a kaplička datovaná do roku 1936. Naše obec se též může pochlubit památkově chráněným objektem - roubeným stavením s chlévy z počátku 19. století.

Katastrální území obce je poměrně lesnaté, převážně borové lesy zde lemují podstatnou část jeho hranice. Také vodní plochy jsou výrazněji zastoupeny (7,6 %) a to zejména díky přehradní nádrži, Úterskému a Žebráckému potoku, které Čerňovice obtékají z obou stran. Jedinečné spojení vod a lesů pak vytváří na mnoha místech nezapomenutelné a neopakovatelné přírodní scenérie - přírodní rozhledny a lesní bystřinky.

Život v naší obci, vyjma tradičního zemědělství a lesního hospodářství, také ovlivňuje silné rekreační využití území, spojené s bezprostřední blízkostí přehradní nádrže Hracholusky. Katastrální území obce je zastavěno více jak 400 objekty rekreačního bydlení. Obec Čerňovice tedy nabízí bohaté příležitosti pro všechny rybáře, houbaře a ty, co milují relaxaci v lese a u vody.

Historie a současnost obce
První zmínka je datována do roku 1219, kdy obec patřila k tepelskému klášteru. Tepelskému panství náležela ještě v roce 1788, kdy zde bylo 14 čísel popisných. Novější dějiny jsou úzce spjaty s velkostatkem Krukanice. Na počátku 20. let minulého století žilo v 62 domech více než 300 obyvatel. Jejich počet po roce 1945 však rapidně poklesl.

Z dochovaného historického fondu vyniká č. p. 3 roubená stavba s pavláčkou nad zápražím. Na návsi stojí kaple datovaná do roku 1936. K obdélné lodi přiléhá věž se zvonem. V nice pod zvonovou stolicí je umístěn reliéf z umělého kamene znázorňující vojáka rozmlouvajícího s Kristem.

Poblíž vsi jsou k vidění haldy odklizů po těžbě hlíny, kterou zde v období po 1. světové válce provozovala fa. Hofmann z Plzně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://cernovice.info/index.php, na kterých naleznete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA