Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kozojedy

Historie
První písemná zmínka o obci Kozojedy pochází z roku 1352. Její další vývoj je povětšinou spjat s nedalekým hradem Krašovem, k jehož panství náležela.

Roku 1514 byly Kozojedy povýšeny králem Vladislavem II. Jagellonským na městečko s právem týdenního trhu a právem užíváním znaku.

Po třicetileté válce jsou ale znovu uváděny již jen jako ves, která spolu s celým krašovským panstvím připadla v roce 1678 plaskému klášteru.

Současnost
V obci žije nyní 438 trvale hlášených obyvatel. Ekonomicky aktivních je 50 % z nich. Pracovní příležitost přímo v obci má 140 obyvatel. V zemědělství a lesnictví pracuje 11 % obyvatel, v průmyslu 25 %.

Do okolních míst vyjíždí za prací 25 % obyvatel. V místě jsou 3 soukromé průmyslové podniky zaměstnávající zhruba 50 pracovníků. Dále 15 provozoven služeb pro obyvatele zaměstnávajících 24 pracovníků. Odjinud sem přijíždí cca 30 pracovníků.

V obci je 92 trvale obydlených domů, 7 bytových domů s celkem 46 trvale obydlenými byty, 32 rekreačních chalup a 36 chat.

Nejstarší objekty stojí v původním jádru obce kolem rozlehlé kruhové návsi. To jsou bývalé zemědělské usedlosti s rozsáhlým hospodářským zázemím. Kolem komunikace jsou pak postaveny typické vesnické rodinné domky převážně s břízolitovými fasádami.

V současné době je příprava stavby dvou nových rodinných domů. Obec vlastní jednu bytovou jednotku o 11 bytech, jeden byt je ještě v samotné budově obecního úřadu.

V obci je pouze autobusová dopravní obslužnost zajišťující spojení s okresním městem, okolními vesnicemi a městem Kralovice. Na dopravní obslužnost obec každoročně přispívá nemalou finanční částkou. Autobusové spojení je důležité zejména při dopravě dětí ze širokého okolí do naší základní školy a občanů dojíždějících za lékaři.

Obec Kozojedy leží přibližně 7 km vzdušnou čarou jižně od města Kožlany a 600 m od levého břehu řeky Berounky. Do města Plzně je vzdušnou čarou asi 25 km. Obec je rozložena v rovinatém terénu nad zářezem řeky Berounky, v nadmořské výšce průměrné 355 metrů.

Z jihovýchodu tvoří krajinnou dominantu řeka Berounka, od jihu až k severozápadu pak menší zářez Kralovického potoka. Od východu a severu jsou v blízkosti obce dva menší lesní komplexy (Pavučina, Zimohráz), takže obec je ve vzdálenostech do 1 km plynule obehnána lesy. Středem obce od západu k jihu protéká z větší části bezejmenný potok.

Z hlediska širších vztahů je první vazba na Kralovice, kde je stavební úřad, katastrální úřad, finanční úřad. Kralovice jsou pro obec Kozojedy pověřeným úřadem. Z hlediska dalšího výkonu státní správy pak  Plzeň - krajský úřad.

Přidruženými obcemi jsou Břízko, Robčice, Borek a Lednice.

Všechny kromě Borku mají veřejný vodovod, všude je pak vybudována dešťová kanalizace, pro Kozojedy je zpracován kanalizační řád. Dopravní obslužnost je zajištěna pro každou z našich obcí.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.sweb.cz/obeckozojedy/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA