Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dunice

Zajímavosti

Vodní dílo
Již od konce druhé světové války se uvažovalo o stavbě vodní nádrže na řece Želivce. Důvodem byl nedostatek pitné vody v Praze. Projekt doporučený Státní komisí pro koordinaci vědy a techniky a Československou akademií věd schválila vláda v roce 1963.

Vodní dílo Želivka je rozsáhlým souborem staveb. Sypaná zemní hráz byla vybudována v letech 1965 až 1972 4 km nad soutokem se Sázavou. Hráz je vysoká 58 m, v koruně má délku 850 m. Úpravna vody má dnes výkon 7 tisíc litrů za sekundu.

Tlakový štolový přivaděč z úpravny vody do hlavního vodojemu v Jesenici je dlouhý 51 km. Štolový přivaděč podchází 31 katastrálních území, 11 obcí a osad, 34 potoků, 2 řeky, 29 silnic a 2 železniční tratě.

Přehradní jezero má délku vzdutí 38 km, zatopena byla plocha 1432 ha.

Vodní nádrž Želivka je největší vodárenskou nádrží v České republice. Voda z nádrže zásobuje nejen Prahu, ale i část okresů Benešov, Beroun, Praha - východ a Praha - západ. Tuto vodu pijí i lidé z oblasti Humpolecka, Pelhřimovska, Pacovska, Ledečska, Kladenska, Slaného, Kralup nad Vltavou, Mělníka a Havlíčkova Brodu s okolím.

Vodní nádrž Želivka - Švihov je překlenuta silničním mostem na silnici č. 18, mezi Bezděkovem a Brzoticemi. Délka mostu je 306 m, šířka mezi zábradlím je 13 m. Most stojí na třech vnitřních pilířích, nejvyšší je prostřední - 65 m. Most byl postaven před napuštěním nádrže, v letech 1965 až 1969.

Kostel sv. Víta - barokní kostel
Před sedmisty padesáti lety měl románskou podobu a stával nad rozvíjející se osadou, později městečkem Zahrádka. Ta se v roce 1974, při napouštění nádrže ponořila pod hladinu. Kostel zůstal na břehu jako solitér, připomínající běh času a událostí. Dnes připomíná románský původ kostela ústupkový portál na jižní straně.

Stavba prošla dvěma barokními přestavbami, během té druhé, mezi lety 1738 až 1787 kostel téměř podlehl požáru, který zničil i čtyři věžní zvony. Při archeologickém a restaurátorském průzkumu, který proběhl po odsvěcení kostela v roce 1975 byly nalezeny základy starších staveb a románské hroby s mimořádnou výbavou, ale i střepy, hřeby a mince ze 14. a 15. století. Hřbitov u kostela byl zrušen až v roce 1857.

V kostele mělo být zřízeno muzeum zatopené oblasti a měly zde být soustředěny archeologické nálezy z Dolních Kralovic, Zahrádky a Borovska, včetně přenesených nástěnných maleb z kostela v Dolních Kralovicích. Bohužel, pro nezájem tehdejších úřadů z projektu sešlo. Dnes je kostel stojící v prvním ochranném pásmu vodního zdroje veřejnosti nepřístupný.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/article.asp?article_id=16, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA