Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jankov

Obec Jankov se nachází na  jižní hranici Středočeského kraje asi sedm kilometrů od města Votice, směrem na Louňovice pod Blaníkem. Rozloha obce je 2 980 ha a k 1 .1. 2007 zde žilo 896 obyvatel.

Správní území obce se skládá ze dvou oddělených částí. Větší severní (jankovská) část zahrnuje katastrální území Jankov, Jankovská Lhota, Pičín a Čestín. Menší jižní (odlochovická) část katastrální území Odlochovice, Nosákov a Čečkov. Mezi tyto části je vklíněno území obce Ratměřice.

Historie
Do historie se obec Jankov nejvýznamněji zapsala velkou bitvou v době třicetileté války. Bitva u Jankova mezi vojskem císařským a švédským vyvrcholila dne 6. března 1645 porážkou vojsk císařských. Svým rozsahem šlo o největší a nejkrvavější válečnou událost, která se odehrála na území bývalého okresu Benešov. V roce 1995 byl v místech pravděpodobné kapitulace generála Hatzfelda slavnostně odhalen památník bitvy u Jankova. Bitva u Jankova měla výrazný vliv na stagnaci městečka, o čemž svědčí stejný počet domů před třicetiletou válkou a v 1. polovině 18. století. Po roce 1702 Jankov ztratil roli panského sídla a třebaže se od konce 18. století poněkud rozrost, šlo ve skutečnosti jen o drobné domky poblíž dvora a severozápadně pod městečkem.

V Jankově si můžete prohlédnout následující kulturní památky – románský kostel sv. Jana Křtitele, výklenkovou kapli sv. Jana Nepomuckého a areál mlýna čp. 38. V Odlochovicích se nachází nynější pseudorenesanční zámek přestavěný v 2. pol. 19. stol. a barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1737. V současné době je v zámku umístěn Ústav sociální péče hlavního města Prahy. Dominantou osady Bedřichovice je další kulturní památka - románský kostel sv. Vavřince připomínaný jako farní již v roce 1350.

Kontinuita společenského života je udržována zejména činností několika občanských sdružení, spolků a základní školou. Základní škola pravidelně pořádá mnoho kulturních, sportovních a společenských aktivit – např. masopustní průvod, mikulášskou nadílku, štědrovečerní zpívání, drakiádu, jarmark s vlastnoručním vyrobeným zbožím, večerní čtenářské dílny, burzy sběratelů, čarodějnice, dny otevřených dveří apod. Pravidelně jsou různými spolky pořádány taneční plesy s bohatou tombolou, pouťové a posvícenské slavnosti a výlovy několika rybníků. V roce 2001 byl organizován první ročník pochodu a společensko-kulturní akce „Po stopách bitvy u Jankova“. Bohatá účast veřejnosti na prvním ročníku byla i v následujících letech a dnes je tato akce již oblíbenou tradicí.

V roce 2002 se obec Jankov poprvé zúčastnila soutěže Vesnice roku pořádané Spolkem pro obnovu venkova, Svazem měst a obcí ČR a Ministerstvem pro místní rozvoj. V rámci Středočeského kraje bylo obci Jankov uděleno čestné uznání za společenský život, ediční činnost a uchovávání tradic. V roce 2003 se obci Jankov dostalo pocty ještě vyšší – získala Bílou stuhu za činnost s mládeží.

Odlochovice - nachází se zde nynější pseudorenesanční zámek přestavěný v 2. pol. 19. stol., v parku je barokní kaple sv. Jana Nepomuckého z roku 1737. V současné době je v zámku umístěn Ústav sociální péče hlavního města Prahy.

Seznam nemovitých kulturních památek obce Jankov:

Jankov - areál kostela sv. Jana Křtitele, románský (1. pol. 12. stol.), zařízení z 16., 17. a 18. stol. - výklenková kaple sv. Jana Nepomuckého - areál mlýna č. p. 38

Bedřichovice - areál kostela sv. Vavřince, pozdně románský a raně gotický (3. čtvrt. 13. stol.)

Odlochovice - areál zámku, pseudorenesanční (2. pol. 19. stol.), v parku je kaple sv. Jana Nepomuckého, barokní (1737)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregiondzbany.cz/section.php?id=41, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA