Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Javorník

Historie, současnot, památky
Obec leží v nadmořské výšce 457 metrů na úpatí Horky (524 m n. m.), západně vévodí zdejšímu okolí zdaleka viditelná Javornická hůra (583 m n. m.). Až do počátku 19. století byl vrch holý, nezalesněný. Otevíral se tak pohled do krajiny vzdálené několik desítek kilometrů.

První písemná zmínka o Javorníku pochází z roku 1290. Tehdy byla obec zapsána jako majetek pražských arcibiskupů. Světské ruce ves uchopily roku 1436, kdy Javorník získal Mikuláš Trčka z Lípy od císaře Zikmunda. Jeho potomci zde setrvávali až do roku 1547. Vlašimské a štěpánovské panství pocítilo hlavně období, kdy se državy ujal Zdeněk Trčka. Vyznával hýřivý život, peníze vynakládal na radovánky a lid utlačoval. Ještě mnoho jmen se v průběhu staletí pyšnilo správou této obce. Připomeňme další majitele: Petr z Újezda, Václav, rytíř Čejka z Olbramovic, Jan z Vartenberka, Oktavián Vchynský z Vchynic. S příchodem Fridricha z Talmberka spadal Javorník pod panství vlašimské. To od roku 1665 spravovala kněžna Beatrix z Porcie, od roku 1744 patřil tento okrsek Auerspergům.

Dopravu přes Chlum, Zdislavice a Římovice do Vlašimi zajišťuje autobusová linka ČSAD. Do Javorníka se dostanete rovněž skrz severní úpatí Javornické hůry lesní cestou od penzionu Peklo; z Mnichovic, obejdete-li Hůru při jejím západním svahu nebo cestou přes vrch Horka. Můžete využít silničky z Trhového Štěpánova nad nádražím, která je zeleně značenou turistickou cestou až do Javorníka a pokračuje Černým lesem k silnici Keblov - Mnichovice. Nejbližší železniční stanice je v Trhovém Štěpánově.

V obci najdeme vkusně upravený pomník padlým v obou světových válkách a západně, směrem k penzionu Peklo, kapli sv. Ludmily z roku 1893, renovovanou ke stoletému výročí jejího založení. Mezi další sakrální objekty počítáme 4 kříže, z nichž jeden je dřevěný, nedatovaný.

Návštěvníky osloví především lokalita "V Markovech", kde se nachází malá víceúčelová vodní nádrž se skluzavkou. K dokonalému strávení rekreace přispěje i možnost využití obecního tenisového kurtu a nového fotbalového, nohejbalového a dětského hřiště.

V obci je jediný obchod s potravinami, veřejné telekomunikační služby poskytuje hovorna společnosti Telefónica O2, a. s.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ceskysmaragd.cz/clanek.asp?id=20, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA