Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Křečovice

Historie
V Křečovicích stávalo sídlo rytířů Křečovických z Křečovic, ti byli zakladateli zdejšího kostela, jenž se roku 1350 mezi farními v děkanátu Vltavském uvádí.

Nejstarší z nich jmenoval se Jarohněv Vejhák z Křečovic. Tento nazýval se též Jarohněv Vejhák z Kúta a na Křečovicích, poněvadž seděl na Kútě tvrzi a byl spoluautorem kostela Arnoštovického.

Počet domů v Křečovicích r. 1816 a jejich majitelů dle staré knihy Status genitorii Eccleise. KRZECZOWICENSIS ab 1816. V roce 1816 měly Křečovice 36 p. čísel, Skrýšov 9 p. čísel a Zhorný 11 p. čísel.

V neděli 26. července 1914 dopoledne přijel náhle úředník z okresního hejtmanství v Benešově a odevzdal starostovi obce panu Aloisu Hrubantovi, který právě úřadoval v poštovní kanceláři, svazek tiskopisů. Starosta ihned vyvěsil veliké plakáty. Byla vyhlášena mobilizace.

Dne 31. prosince 2003 uplynulo šedesát let, kdy obec Křečovice a osady v dnešních hranicích obecního úřadu byly liduprázdné a opuštěné. Okupace naší vlasti v letech 1938-1945 způsobila kromě nesčetných individuelních případů nucené emigrace i hromadné přesuny obyvatelstva bezprostředně po mnichovském diktátu ale i později.

Dne 5. května 1945 v odpoledních hodinách nechal velitel SS rozmístit ve stráních podél Vltavy kulomety a z nich vojáci začali odstřelovat Živohošť. Pod školou byl zastřelen 18letý rodák z Křečovic Vladimír Novák a čtyři občané byli vážně postřeleni.

V letech 1984-1985 natáčel Jiří Menzl podle scénáře Zdeňka Svěráka film "Vesničko má, středisková".

Památky

Kostel sv. Lukáše
Je postavený v jednoduchém barokním slohu a nynější podobu má asi z prvé poloviny 18. století. Hlavní oltář je renesanční. Uprostřed je obraz na plátně malovaný r. 1840. Je patrně kopií nějakého staršího obrazu. Znázorňuje svatého Lukáše, jak portrétuje Pannu Marii s Ježíškem. Anděl mu vede ruku.

Nahoře je obraz Nejsvětější Trojice. Po stranách obrazy svatého Václava a svaté Ludmily. Boční oltáře jsou zasvěcené svatému Antonínu a svatému Vojtěchovi. V lodi u kazatelny je náhrobek manželů Josefa Lipovského, rytíře a jeho manželky Eleonory. Byl patronem kostela a majitelem panství v Suchdole.

Alej mistra Josefa Suka - (jeho hrob a světnička)
Když pojedete směrem od Neveklova přes Vlkonice do Křečovic a všimnete si při vjezdu do obce silnice nalevo, najdete i alej. Podél ní totiž roste. Byla slavnostně vysazena 3. dubna 1938 žáky místní školy za pomoci hasičů k 20. výročí vzniku republiky.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.ikrecovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA