Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mnichovice

Historie
Podle nejstarších zápisů v zemském archivu a Deskách zemských byly Mnichovice od nepaměti statkem biskupským, po povýšení pražského biskupství na arcibiskupství pak majetkem pražských arcibiskupů. Není jasné, kdy a kým byl vystavěn gotický kostel sv. Filipa a Jakuba, ale již v roce 1350 je připomínán jako majetek pražského arcibiskupa. Není ovšem také známo zda byl kostel opatřen zvonem, nejstarší a nejmenší zvon pochází totiž až z roku 1473.

Severovýchodně od obce lze rozpoznat stopy po věžovité tvrzi. Říká se zde Na Valech. Zachovaly se zprávy, že v roce 1379 zde bydleli nápravníci Havel a Boten, kteří byli povinni vojenskou službou na štěpánovském hradě. Po husitských válkách byly Mnichovice od roku 1436 do roku 1547 v držení Trčků z Lípy, od nichž je koupili Střelové z Rokyc, kteří je připojili ke křivsoudovskému panství, tehdy byl také pořízen velký kostelní zvon.

V roce 1627 opustil mnichovickou faru poslední farář pod obojí způsobou a od té doby již také nikdy více obsazena nebyla.

Současnost
Leží asi 12 km východně od Vlašimi a 6 km od sjezdu číslo 66 z dálnice D1, ve východní části okresu Benešov, v nadmořské výšce kolem 450 m.

Převážně zemědělská obec je historicky spjata s tvrzí ze 13. st., jejíž pozůstatky se nalézají severovýchodně od obce na místě zvaném Na Valech. První písemné zmínky o Mnichovicích pak pocházejí z roku 1350.

Nejrozsáhlejší výstavba zde probíhala v sedmdesátých letech 20. století, kdy byla postavena hasičská zbrojnice, obchod, požární nádrž, koupaliště a rekonstruována budova bývalé školy na kulturní dům s restaurací. V devadesátých letech byla provedena revitalizace rybníka a dále probíhá oprava komunikací.

Vysoký standard občanské vybavenosti slouží 230 stálých obyvatel Mnichovic, kteří žijí v 110 domech, ale také rekreantům a turistům, které láká okolní krásná příroda.

Památky
Nepřehlédnutelnou dominantu tvoří gotický kostel sv. Filipa a Jakuba se zajímavou dřevěnou střechou. Vnitřní zařízení kostela je barokní, na stěnách jsou restaurované původní gotické malby. Ty byly náhodou objevené pod vápennou omítkou v roce 1992. Unikátní malby byly zařazeny do programu na záchranu a obnovu památek Deset skvostů Podblanicka.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/place.asp?place_id=14, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA