Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nespeky

Historie
Od jihu sem ústí hluboká a úzká údolí Konopišťského a Benešovského potoka, od severozápadu údolí potoka Mokřanského. Tudy vždy klesala významná cesta z Prahy, která v nejjižnějším oblouku přecházela přes řeku a pokračovala na Benešovsko a do jižních Čech.

Význam brodu od raného středověku dosvědčuje románský kostel v Poříčí nad Sázavou, umístěný ve vyvýšené poloze 300 m jihozápadně nad soutokem Konopišťského potoka a Sázavy, stejně jako o něco mladší románský kostel v někdejších Bálkovicích. Tato poloha byla velice příhodná ke vzniku významného města. K tomu ovšem nikdy nedošlo.

Přesto však ve středověku byl pokus o založení městečka, dokonce opakovávaný. Svědčí o tom fakt, že nynější nevelká ves Nespeky, se roku 1380 uvádí jako městečko. Je to současně první písemný doklad o této lokalitě. Nespeky se však jako městečko dlouho neudržely a již roku 1397 se připomínají jako ves, která měla tehdá dvě jména, Nespeky a Návsí.

Nakolik lze soudit ze skromného svědectví písemných pramenů, byl pokus o získání statutu městečka po poklesu Nespek opakován, ale v místě ležícím dále od kopců, které se do kotliny od severu svažují, v polovině vzdálenosti mezi Nespeky a brodem u Poříčí, bezprostředně pod vískou Borovou Lhotou, která se připomíná již roku 1358. Svědčí pro to pojmenování nynější drobné vsi Městečka, třebaže doklad o skutečném statutu městečka chybí.

První doklad o Městečku pochází z roku 1497, což by tento pokus mohlo datovat až do doby pohusitské. Ani ten však nebyl úspěšný, pokud nezůstalo jen u pojmenování. Ani půldorys Městečka nevykazuje žádné městské rysy a tvoří jej seskupení pěti usedlostí, mezi nimiž si lze jen s velkou fantazií představit drobnou čtvercovou náves, ovšem bez jistoty, že tomu tak skutečně bylo.

Charakter nevýznamných malých vsí si Nespeky i Městečko zachovaly po celou další dobu. Jejich nová role začala až v 1. třetině 20. století, kdy se staly středisky rozsáhlé chatové oblasti, která vznikla podél Sázavy od Nespek směrem k Městečku (pod silnicí) a mezi Městečkem a Čerčany a posléze i na svazích i vrcholu kopce Petrovic severně nad Nespeky.

Současnost
Obec Nespeky leží ve středočeském kraji. Je vzdálena asi 30 km na jih od Prahy. Nejbližším městem je Benešov u Prahy, který je vzdálen 10 km. Vesnice se rozprostírá na pravém břehu řeky Sázavy.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.nespeky.com/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA