Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pavlovice

Historie
Již sám název Pavlovic svědčí o tom,že vznikly již v době křesťanské. Stalo se tak patrně po přijetí křesťanství v Čechách,snad již počátkem 12.století. Podle názoru historiků jsou jména obcí s koncovkou -ice nejstaršími jmény obcí v našich zemích. Ves Pavlovice vznikla patrně ze samoty, vystavěné v těchto místech od Pavla. Její jméno značí, že to byla ves lidí Pavlových.

Počátkem 15. století patřily Pavlovice pánům z Lipna u Zatce. Eliška z Lipna, pocházející z jejich rodu, která pobírala jako součást svého věna ještě r. 1415 patrně až do r. 1420 z Pavlovic u Vlašimě 6 kop grošů českých ročního platu,který postoupila klášteru. Klášter sám ještě tento plat do r. 1420 vybíral a měl podle své řehole na tento plat právo i po úmrtí jeptišky.
(Podle Tomkova Dějepisu města Prahy díl III:)

Až do r. 1442 nebyly Pavlovice příslušenstvím panství  vlašimského. Svědčí o tom obsah prodejní smlouvy z r. 1442, podle níž prodali bratři Jan a Mikuláš z Chotěmic na Vlašimi,synové Tomáše z Chotěmic své vlašimské panství Mikuláši Trčkovi z Lípy. Mezi vesnicemi, náležijícími k tomuto panství Pavlovice uvedeny nebyly. Pavlovice,jak jest uvedeno,náležely až do roku 1420 klášteru Klarisek v Praze.Po skončení válek husitských kolem r. 1436 císař Sigmund, peněz vždy potřebný zapsal t.j. zastavil za jisté sumy mnohé toto zboží různým pánům a zemanům. Mikuláš Trčka nabyl tak Pavlovice patrně roku 1436, kdy mu bylo císařem Sigmundem zapsáno 67 vesnic zabavených římskokatolické církvi v dobách husitských. Do vlašimského panství byly tedy Pavlovice začleněny teprve r.1442 Mikulášem Trčkou st. z Lípy a sdílely pak společně s tímto panstvím změny majitelů až do roku 1848.

Současnost
Obec Pavlovice leží na Českomoravské vysočině, 3 km severovýchodně od města Vlašimě na 49. stupni a 43 minutách severní šířky a 14°55' východní délky, ve výši 417 m nad mořem. Středem obce protéká potok údolím "hlubokým", který u Ušípanova mlýna vtéká do řeky Blanice.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.quick.cz/oupavlovice/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA