Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Snět

Historie
Počátky obce sahají do doby kolonizace takzvaného Svatavina Újezdu vyšehradskou kapitulou. První písemná zmínka pochází z roku 1350, kdy je zdejší kostel sv. Petra a Pavla uváděn v seznamu farních kostelů štěpánovského děkanátu.

Obci drželi jako prebendu kanovníci vyšehradské kapituly, od roku 1359 to byl Petr z Hornbachu, po roce 1390 pak Jan Sádlo ze Smilkova a na Kostelci nad Sázavou.

Po husitských válkách přešla obec do světských rukou Mikuláše Trčky z Lípy. Po nich zdědil obec zřejmě Jan Svatba z Otradovic, který ves v roce 1496 prodal opět Mikuláši Trčkovi z Lípy. Trčkové pak drželi obec až do roku 1547, kdy ji prodali Bořivoji Božkovi Nepoliskému ze Zachrašťan. Dalším majitelem se stal v roce 1580 Šťastný Košetický z Horek, poněm pak od poručníků jeho dcery koupil Snět v roce 1603 Samuel Diviš Vokrouhlický z Longendorfu. Jedním z poručníků byl i Albrecht Vražda z Kunvaldu.

Už na počátku třicetileté války však vlastnily obec Radslav Jaroslav Vchynský ze Vchynic a Tetova a Václav Vražda mladší z Kunvaldu. Roku 1698 koupil panství Jan Leopold Donát z Trautsonu a Falkenštejna. Ten pak v roce 1766 prodal celé panství Karlu Josefu Palmovi, hraběti z Gundelfingenu. Jeho syn však celé panství zadlužil a tak se dostalo do veřejné dražby, kde ho v roce 1844 koupil Vilém Vincenc, kníže z Auerspergu. Auerspergové pak celé panství drželi až do roku 1945.

Katasrofa postihla obec v roce 1926. Tehdy v dubnu vypukl požár, který i přes nasazení hasičů z celého kraje zničil 27 z 68 stavení.

Obě světové války přinesly tomuto kraji útisk a bídu, během té první padlo jedenáct obyvatel Sněta. Největší změny však přinesla obci sedmdesátá léta a realizace vodního díla Želivka – Švihov. Dnes žije v samostatné obci 110 obyvatel. Obec v devadesátých letech vybudovala kanalizaci a čističku odpadních vod, ale také garáže pro autobusovou dopravu. V rekonstruované budově školy dnes sídlí obecní úřad, pohostinství, prodejna smíšeného zboží a je zde i klubovna pro mládež.

Současnost
Obec Snět, nejvýchodnější obec mikroregionu Želivka, který se nachází ve východním cípu okresu Benešov, leží na svahu nad přehradní nádrží Želivka - Švihov.

Památky
Zajímavou dominantou Sněta je kostel sv. Petra a Pavla. Ten je v obci zmiňován již v roce 1350, tato stavba je však celá pozdně barokní z roku 1778.

Interiér kostela zdobí oltářní obraz sv. Petra a Pavla a sochy sv. Terezie z Lisieux a Nejsvětějšího srdce Páně.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zelivka.cz/place.asp?place_id=15, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA