Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Votice

Město Votice se nachází v jižní části Středočeského kraje, zhruba 60 km od Prahy, v malebném údolí chráněném ze tří stran vrchy přesahují výšku 600 m n. m. Těmito kopci začíná kraj nazvaný spisovatelem Dr. Janem Herbenem "Česká Sibiř". Kraj, který se vyznačuje nejen chladnějším počasím, ale i množstvím drobných historických objektů a přírodních krás. Na správním území města Votice o rozloze 3 640 ha žije zhruba 4 500 obyvatel. Město je rozděleno do 22 místních částí. Od 1. 1. 2003 jsou Votice obcí s rozšířenou působností (tzv. malým okresem) a tvoří přirozené centrum pro 14 dalších samosprávných obcí.

Historie Votic
Kdy byly Votice založeny, není přesně známo. Osada vznikla zřejmě někdy ve 2. pol. 12. stol. První známý vladyka, Diviš z Otic, se zde připomíná v roce 1318. Již ve 14. stol. měly Votice (do 16. stol. Otice) různá městská výsadní práva, která ještě značně rozmnožil poslední z rodu Otických Jan Burjan Otický z Otic. Jako poslední svého rodu dal roku 1545 zapsat Votice Kryštofu Skuhrovskému ze Skuhrova. Po Skuhrovských získali Votice Šternberkové (1574 - 1600).

V roce 1604 koupila Votice Eva Kaplířová ze Slavkova, manželka Kašpara Kaplíře ze Sulevic, jednoho z vůdců stavovského povstání v letech 1618-20, popraveného 21. 6. 1621 mezi dvaceti sedmi českými pány na Staroměstském náměstí v Praze. Konfiskovaný majetek Kaplířů získal roku 1622 Sezima z Vrtby. Vrtbové drželi Votice až do roku roku 1807, potom až do roku 1848 zde byli Mitrovicové. V letech 1949 až 1960 byly Votice okresním městem. Poté votický okres zanikl sloučením s okresem benešovským.

Památky a zajímavosti
Procházku za památkami města můžete začít, na Komenského náměstí, kde vás na první pohled zaujme Mariánské sousoší se sochami sv. Barbory, Rosalie, Rocha a Sebastiana. Sousoší vzniklo v první polovině 18. století jako dík za ukončení velké epidemie moru, kterou byly Čechy postiženy v letech 1713-1714. Socha Panny Marie, která se tyčí nad těmito čtyřmi sochami světců byla k sousoší přidána až v roce 1877. Na Komenského náměstí stojí za zmínku i budova staré radnice z roku 1661. Vedle ní se nachází budova nové radnice. Ta prošla v posledních letech celkovou rekonstrukcí a dnes je od své starší "kolegyně" téměř k nerozeznání.

Mezi další významné památky ve městě patří věrná kopie Jeruzalémského Božího hrobu z roku 1685, která stojí na místě bývalého františkánského hřbitova. Kostel sv. Václava je původně gotický kostel, jehož nejstarší zdivo pochází z doby kolem roku 1200. V roce 1731 byl barokně přestavěn. Před kostelem se nachází sousoší sv. Václava s blanickými rytíři od sochaře Čeňka Vosmíka.

Ve Voticích si dále můžete prohlédnout zachovalý židovský hřbitov se zrekonstruovanou budovou obřadní síně, kde je umístěna stálá expozice s názvem Židé a židovské památky na Voticku. Nejstarší dochovaná zpráva o hřbitovu je z roku 1538. Na hřbitově je zaměřeno a zdokumentováno 404 náhrobků.

Přírodní park Džbány-Žebrák byl vyhlášen v roce 1996 a z hlediska ochrany přírody jde o území velmi významné díky své rozmanitosti a neporušenosti. Z vyhlídkového místa u osady Kaliště se otevírá krásný výhled na kostelík Chvojen, zámek Konopiště, Kleť, Brdy, televizní vysílač Cukrák u Dobříše a za jasného počasí jsou vidět i pražské věže a hora Říp. Jiný krásný výhled je z Polského vrchu, odkud je vidět také až ku Praze. Roste zde osamělý javor, který obsadil druhé místo v anketě Strom roku 2005. Na jeho místě kdysi stávala městská šibenice.

Votice jsou nejenom městem kulturních památek, ale i městem s bohatou spolkovou a zájmovou činností. V současnosti zde působí například ekologická organizace Ochrana fauny ČR, která provozuje Stanici pro zraněné živočichy nebo Lukostřelecký klub. Tento sport má ve městě bohatou tradici a vychoval mnoho mistrů a přeborníků.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregiondzbany.cz/section.php?id=46, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA