Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrchotovy Janovice

Rozloha obce Vrchotovy Janovice je 2307 ha a k 2007 zde žilo 889 obyvatel. Obec je rozdělena do těchto místních částí - Braštice, Hůrka, Libohošť, Manělovice, Mrvice, Rudoltice, Sedlečko, Šebáňovice, Velká Lhota a Vrchotovy Janovice.

Historie a současnost obce
Podle prastaré osady s původně románským kostelem se od roku 1243 psali příslušníci panského rodu Janoviců. Zhruba v polovině 14. století je poprvé doloženo městečko, vysazené v sousedství vsi a vodní tvrze, patřících tehdy panu Herbartovi z Janovic. Dodnes užívaný přívlastek získala obec za vlády Vrchotů z Vrchotic, kteří jsou zde zmiňováni v letech 1433 až 1528. Od počátku 17. století vlastnili zboží po více než dvě stě let Vrtbové, na jejichž přímluvu v roce 1787 udělil císař Josef II. Janovicím právo pořádat výroční trhy.

V roce 1879 se stali majiteli velkostatku Nádherní z Borutína. Z nich se do kulturní historie zapsala zvláště uměnímilovná baronka Sidonie Nádherná (1885 - 1950), za kterou na Janovice přijížděli například básník Rainer Maria Rilke (1875 - 1926) či rakouský žurnalista a dramatik Karl Kraus. Za druhé světové války a v poválečných letech se na zdejším zámku odehrálo mnoho dramatických změn. V důsledku zřízení vojenského cvičiště SS musela zámek opustit také Sidonie Nádherná, která o jeho další existenci zoufale bojovala i v období do roku 1948. Když se ukázalo, že zestátnění je nevyhnutelné, rezignovala a emigrovala do Anglie. Její ostatky byly z Anglie v roce 1998 převezeny a slavnostně uloženy na rodinném hřbitůvku v zámeckém parku. Janovický zámek hostí v současné době expozici Národní muzea, věnovanou české společnosti minulého století.

Rychta v Janovicích sice užívala pečeť s patronem zdejšího kostela sv. Martina, ovšem skutečný znak obec donedávna neměla. Jeho první návrh pochází z roku 1992 a po přepracování byl schválen zastupitelstvem 13. Července následujícího roku. K vlastnímu udělení znaku předsedou PS PČR došlo 1. února 1994. V modrém poli je stříbrno-červeně polcená orlice pánů z Janovic. Na hrudi má zlatý štítek s černým parožím, zjednodušeným erbovním znakem Vrtbů. V původním návrhu byla do štítku jako připomínka rodu Vrchotů kladena iniciála W.

Seznam nemovitých kulturních památek obce Vrchotovy Janovice

Hůrka (Rudoltice) - socha sv. Jana Nepomuckého

Rudoltice - areál usedlosti č. p. 2

Strýčkov (Slavkov) - areál tvrziště

Vrchotovy Janovice 
- areál kostela sv. Martina
- areál zámku

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mikroregiondzbany.cz/section.php?id=48, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA