Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Broumy

Historie
Archeologický průzkum prokázal na katastru obce sídlištní polohu z období Keltů (200 - 100 př. Kr.) a náznaky slovanského osídlení s malou slovanskou osadou z 11. až 13. stol. První písemná zpráva o Broumech se vztahuje k manskému dvoru se dvěma lány dědin, který se nalézal v obci. Manství bylo služební a vztahovalo se ke Křivoklátu. Dne 10. března 1358 král Karel IV. Potvrzuje Lutoborovým synům právo tyto dva lány dědin používat. Manský dvůr potkal zlý osud. V době husitských bouří byl vypálen, jeden lán byl rozdělen mezi osadníky a druhý zůstal jako manství robotné. Manství zmizelo v roce 1658.

Vlastní dějiny obce začínají prakticky ve stejné době 15. března 1560, kdy jsou Broumy přímo jmenovány v listině Karla IV. danou na Karlštejně. Vzhledem k blízkosti královských hradů a hlubokým lesům patřily okolní lesy k významným honitbám českých králů, což dokládá mimo jiné i pověstmi opředený Králův dub, místo odpočinku krále Václava IV. Hluboký les byl vedle tehdejšího nepříliš výnosného zemědělství, druhým základním prostředkem obživy. Mezi poddanské povinnosti tehdy patřilo i nadhánění zvěře, chytání do tenat, péče o psy a další pomocné práce při lovu. Les také skýtal poddaným jistotu a bezpečí v době válek.

Obec jako součást křivoklátského panství se velmi často stávala zástavou panovníkových dluhů a tak se zde vystřídala řada pánů. V době Jiřího z Poděbrad patřily Broumy 26 let k Týřovu. V době Rudolfa II. byly zastaveny Lobkovicům a patřily k Točníku. V roce 1658 je vystřídaly Švancenberkové a v roce 1685 celé panství vyplatil Arnošt Josef z Valdštejna. Dědictvím se panství dostalo v roce 1735 knížecímu rodu Fürstenberků Za vlády Marie Terezie se stalo jejich majetkem a tím bylo až do zrušení roboty a poddanství.

Současnost
Na katastru obce Broumy pramení Úpořský potok, vlévající se do řeky Berounky u Týřovic. Berounka je dostupná ve vzdálenosti 12-14 km v několika místech severozápadně od Broum v obcích: Skryje (známý Barandien), Týřovice (zřícenina hradu), Křivoklát (hrad), Zbečno, Bránov (krajina spisovatele Oty Pavla), Račice, Žloukovice, Nižbor (sklárna), Stradonice (místo působení spisovatele Františka Nepila) a Hýskov. Odtud řeka pokračuje na Beroun.

Obec je na severním svahu broumské kotliny, kterou vytvořily potoky Míza, Habrový potok a Úpoř. Průměrná nadmořská výška obce je okolo 400m, s okolními vrchy Vlastec 612 m, Velíz 595 m a Jouglovka 563 m. Obec s velkým katastrálním územím (2584ha) leží uprostřed křivoklátských lesů. Je zde krásná zachovalá příroda a čistý průmyslovými exhalacemi nezkažený vzduch. Od jara do pozdního podzimu je možné využít velkých možností k pěší turistice, cykloturistice a v rozsáhlých lesích i možnosti houbaření. Zvláště pěkné jsou procházky podzimní přírodou, kdy zdejší smíšené lesy vytvářejí překrásné scenérie.

Obec Broumy se nachází v okrese Beroun, na spojnici mezi hrady Žebrák, Točník a Křivoklát. Díky dálnici D5 je odtud rychlé spojení přes Beroun na Prahu a přes Žebrák na Plzeň. Na západní straně, za širokým pásmem lesů sousedí městečko Zbiroh a obec Skryje. V těsném sousedství je obec Kublov pod historicky známým Velízem.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.quick.cz/obecbroumy/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA