Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cerhovice

Historie
Cerhovice byly  založeny před rokem 1275. Podle dochované písemnosti patřily  tehdy jako trhová ves panství Sulislavu zTrnovan a to téměř do konce 14. století.  Z této doby pochází farní kostel Sv. Martina. Nynější chrám  je z 15. století a později barokně přestavěn. Cerhovice přešli koncem 14. století pod správu nejprve žebráckého a později  točnického panství. Povýšení na městečko privilegiem krále Vladislava II. 24. února  1516. Při tomto aktu získali Cerhovičtí znak, zlatý štít v horní části jelen a ve spodní medvěd.

Cerhovice zaznamenaly v 16. století značný rozkvět. Po smrti krále Vladislava II. došlo k zastavování hradu, mezi jinými také Točníku. Cerhovice získal do vlastnictví Jan z Lobkovic, který uzavřel 23. dubna 1557 kupní smlouvu s Ferdinandem I.. Zřejmě z této doby pocházejí změny v erbu Cerhovic. Tato podoba znaku si zachovává  zlatý štít , v němž stojí dvojice věží a mezi nimi je lobkovický erb a nad ním se vztyčuje jelen. Smrtí Bohuslava Havla z Lobkovic v roce 1595 skončila vláda tohoto rodu nad Cerhovicemi. Ladislav z Lobkovic účastník příprav povstání proti králi, a tak Cerhovice znovu připadly králi.

Brzy přišla třicetiletá válka a Cerhovice byly několikrát vydrancovány a poničeny požáry. Vysílené městečko dál prudce upadalo. V roce 1674 zasáhla  městečko epidemie moru a čtyři roky nato vypukl velký požár. Po otevření železniční trati z Prahy do Plzně v roce 1862 se ze zemské silnice vytráceli formani. Cerhovické zájezdní hostince ztrácely hosty. Trhy ochabovaly. Oživení slibovalo 19. století. Tehdy vznikly v Cerhovicích dva nové podniky: luxusní hotel Železité lázně, vanovými koupelemi s vodou ze zdejšího železitého pramene a Mayerův pivovar jako konkurent původnímu pivovaru z 16. století. Špatně prosperující hotel s lázněmi zanikl nedlouho po první světové válce.

Starý pivovar sehrál důležitou úlohu v odboji za druhé světové války. Po rozdrcení vojenské organizace Obrana národa na Berounsku a Hořovicku v únoru až červnu roku 1940 zde majitel pivovaru bývalý legionář Čeněk Šillinger udržoval středisko odporu s ilegální vysílačkou. Tu obsluhoval František Peltán, někdejší spolupracovník legendárních Tří králů (Balabán, Mašín a Morávek). Jeho buňku nakonec zlikvidovalo gestapo. Dne 30. června 1942 přepadlo pivovar.

Fr. Peltánovi se podařilo uniknout (ne však nadlouho, později jej gestapo dopadlo a v přestřelce v  Praze padl), C. Šillinger zastřelil jednoho gestapáka a jednoho těžce postřelil, když se pokoušeli přelézt vrata pivovaru. Poté vyskočil z okna a dal se na útěk  pres pole směrem na Drozdov. Gestapáci odvázali jeho psa, který se vydal po stopě svého pána  a v tomto směru postřelovali pole z kulometu. Čeňka Šillingera  jedna ze střel zasáhla, raněný věděl, že není úniku, ale než padnout do spáru gestapa volil smrt vlastní zbraní. Jeho manželku Bohdanu  gestapo  popravilo na Pankráci.  

Nejstarším a nejvýznamnějším dokumentem je listina krále Otakara II. vydaná na Křivoklátě 19. prosince roku 1275, týkající se rozdělení majetku mezi Bohuslavem a Sulislavem, syny zemřelého Sulislava z Trnovan. Tento pergamen je nejen první  písemnou zmínkou o Cerhovicích, ale prvním písemným dokumentem, v němž se objevuje jméno Podbrdska.

Pamětihodnosti
- kostel Sv. Martina z 15. století
- kaplička ve Třenici
- hrobka rodiny Röthlingshöffera
- Chráněný přírodní výtvor Studánky

Zajímavostí je také již uzavřený lom v katastru Třenice , který je nalezištěm Wavelitu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.cerhovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA