Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Koněprusy

Historie
První nepřímou zprávu o existenci osady, ležící necelých 5 km jižně od Berouna, nalézáme v přídomku domácího vladyckého rodu (v roce 1391 je připomínán Sudík z Koněprus, v roce 1417 Jan Schenk z Koněprus a v roce 1431 opět Jan z Koněprus). Dle Profouse jde o obec, která proslula chovem koní „mimochodníků“.

V roce 1437 byla její část příslušenstvím nedalekého kornského statku, který toho roku koupil vladyka Petr z Terešova (+ 1453). V 16. století náležely Koněprusy ke královskému hradu Točníku, tehdy často zastavovanému příslušníkům předních českých panských rodů (kupříkladu Vartenberkům nebo Lobkovicům). V roce 1594 se točnické panství stalo téměř na tři století panstvím komorním (správně i hospodářsky bylo spojeno s panstvími Králův Dvůr a Zbiroh a spravováno hejtmany, sídlícími na zbirožském zámku).

Jméno obce je dnes spojeno především se známými Koněpruskými krasovými jeskyněmi, objevenými v roce 1950. Z archeologických nálezů proslula padělatelna mincí z let 1460-70, podobně jako četné nálezy ze starší doby kamenné. V obci samotné nejsou evidovány pozoruhodnější historické památky, památkou místního významu je kaple z 19. století se zvoničkou v průčelí.

Tvůrce předkládaných návrhů koněpruského znaku a praporu využil možnosti uplatnit mluvící znamení koně (kůň ve skoku), k němuž připojil figuru zlaté koruny, evokující dlouhodobou příslušnost Koněprus k majetku české komory. Zatímco stříbrný kůň se zlatou zbrojí v červeném poli prezentuje barvy zemského znaku, zlatý kůň připomíná název lokality „Zlatý kůň“, nalézající se severovýchodně od Koněprus v CHKO „Český kras“. Modrá barva heraldicky levého pole znaku, resp. i vlajícího cípu praporu symbolizuje nedaleký tok řeky Berounky.

Památky
Obec Koněprusy je malá vesnička ležící v chráněné krajinné oblasti Český kras, na úpatí kopce Zlatý Kůň. Návštěvu Zlatého Koně můžeme vhodně spojit s prohlídkou nedalekého lomu Kobyla. Zvláštní význam tohoto lomu spočívá nejen v překrásné přírodní scenérii, ale zejména v jeho geomorfologii a archeologii.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.koneprusy.wz.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA