Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mezouň

Historie

11. - 16. století
Jméno obce vzniklo pravděpodobně podle Mezůnova dvorce - tedy Mezůnov. V roce 1025 připadl tento dvorec s několika okolními chalupami Ostrovskému klášteru u Davle. Ten byl však v roce 1420 vypálen husity a Mezouň (tak je již obec zmiňována od 14. století) se stává majetkem karlštejnského panství. Sedláci zde nebyli povinováni robotou, ale museli ročně platit mnohem více než v jiných vesnicích. Z toho důvodu také hodně lidí odchází pryč.

17. století
Během třicetileté války (1618 - 1648) byla Mezouň mnohokrát vypleněna cizími ale i vlastními vojsky.

18. století
Postupem času však dvůr začal vinou nájemníků opět chátrat a také kvůli velké vzdálenosti od panství byly pozemky roku 1781 opět rozparcelovány.

19. století
V roce 1818 byla postavena kaplička, která se dochovala dodnes.

Významnějším rokem v tomto století však byl rok 1850. V jižní části mezouňského katastru byla objevena ložiska keramických jílů  a malířských hlinek (bílé a šedé). Ty se dobývaly následujících 119 let.

20. století
Dne 26. 7. 1914 počala také zde v obci mobilizace a jelikož se odvody dále konaly několikrát  do roka, byli zanedlouho všichni muži ve věku 18 - 50 let na frontě.

Dne 16. 6. 1919 se zúčastnilo 90 % voličů prvních republikových voleb. V Mezouni získala nejvíce hlasů Sociálně demokratická strana (57%).

r. 1919: založení oddílu Sokola.

Památky v okolí
Hrad Karlštejn

Sv. Jan pod Skalou
Obec v kaňonu potoka Kačák mezi obcemi Loděnice a Hostim. V obci barokní klášter, barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele, travertinová jeskyně při kostele.

Velká a Malá Amerika
Západně od obce Mořina jsou četné vápencové lomy.

Chrustenická šachta
Expozice v bývalém železnodrudném dole nabízí prohlídku několika stovek podzemních chodeb a spoustu hornických exponátů. Součástí prohlídky je i jízda důlním vlakem. U vchodu do podzemí stálá expozice o mořinských lomech.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.mezoun.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA