Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Mořina

Zajímavosti

Lomy Mořina

Kostel sv. Stanislava  Mořina
Uprostřed vsi se již ve 14. století tyčil kamenný kostel s farou obklopený hřbitovem. Gotický kostel dodnes připomínají tři lomená okna odkrytá při rekonstrukci jeho barokního následovníka v devadesátých letech 20. století, zatímco o podobě fary nevíme vůbec nic. Stejně tak neznáme původní zasvěcení kostela, protože v dokumentech je vždy označován pouze jménem farnosti.

Současný patron svatý Stanislav pochází zřejmě z období působení polských kněží na zdejším děkanství, o kterém se ještě zmíníme. Mořinský kostel je poprvé zmíněn 12. února 1356, kdy na místní faru nastoupil po smrti plebána Mikuláše Jakub Bartoloměj z Písku. Na jeho postu se do zničení fary v době husitských válek vystřídalo sedm duchovních. Za působení plebána Jiřího se místní farnost dostala do existenčních potíží a její farář byl předvolán před pražskou konzistoř. 

Základní charakteristiky CHKO Český kras
CHKO Český kras byla vyhlášena výnosem MK ČSR čj. 4947/1972 ze dne 12. 4. 1972 

Židovský hřbitov
Kromě křesťanské svatyně v 18. století ve vesnici i izraelská modlitebna. Nejstarší zprávy z počátku století hovoří pouze o dvou židovských rodinách, nicméně nových osadníků téhož století byla v Mořině ustavena židovská obec. Místní židovský hřbitov , na kterém byli pochováni i lidé z blízkého okolí, pochází z dřívější doby, neboť nejstarší dochovaný náhrobek je datován do roku 1741.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.morina.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA