Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Osek

Historie
První historická zmínka o Oseku je z r. 1358, kdy ves vlastnil Jan ze Středy II., biskup litomyšlský. V roce 1543 držel ves Osek Jan Pešík. Od 15. století se zde zpracovávalo železo a vodní síla z Červeného potoka poháněla mechanická kladiva - hamry. Původní občané Oseka byli většinou rolníci, ale s rozvojem komárovských železáren vynikali jakko velmi zdatní slévači. V roce 1915 byl založen sportovní klub Slavoj Osek, který se ve čtyřicátých letech probojoval do divizní soutěže v kopané a dokázal porážet i velká města.

Za 2. světové války bylo šest místních občanů odsouzeno a popraveno za podporu lesního krytu u Újezda. V Oseku se narodil sochař Antonín Lhoták (1897-1975), který vytvořil mnoho krásných soch, které se staly ozdobou naší vlasti. Na návsi stojí barokní kaplička. Památný je železný kříž na Vystrkově.

Dne 25. a 26. 6. 1995 se obcí přehnala povodeň, která zničila silnici a vytopeno bylo několik domů.

O obci
Obec leží v západní části okresu Beroun. Trvale zde žije přes 700 obyvatel. Je zde dostupné autobusové spojení na trase Komárov-Hořovice. Nejbližší vlaková zastávka je v Cerhovicích. V obci je základní a mateřská škola, 3 prodejny potravin, 2 kiosky, 2 hostince. V obci působí Sportovní klub Slavoj Osek a Sbor dobrovolných hasičů

Památky

Pomník obětem 2. světové války

Pomník T. G. Masaryka

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://web.telecom.cz/obec.osek/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA