Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Rpety

O obci
Charakteristickým rysem naší obce je její poloha v půvabné, turisticky ještě poněkud opomíjené, ale krásné krajině nedaleko města Hořovic.

Kousek za obcí se zvedá postupně až do výše 800 m nad mořem pohoří Brd. Je to nejrozsáhlejší celistvý lesní komplex uprostřed české kotliny. Jedním z nejbližších vrcholů Brd nad Rpety je vrch Ostrý (538 m n. m.). Oproti oblým tvarům ostatních kopců odpovídá Ostrý svému jménu. V raném středověku zde byla údajně zbudována tvrz. Pozůstatkem jsou hluboké příkopy a náspy, které ji chránily a řada pověstí a záhad. Jedna ze strašidelných bájí vypráví, že létající tvor s ohromnýma očima a s dlouhým chvostem z rudých jisker přelétává za temných nocí sem a tam z vrcholu Ostrého na Plešivec a zpět. K vrcholu Ostrého vede turistická stezka od lochovické papírny.

V 18. a 19. století byl na úpatí Ostrého důl na železnou rudu. Kolmá šachetní jáma byla hluboká téměř 100 m a od okraje Rpet k ní vedla 700 m dlouhá štola.

Historie
Rpety jsou obec velmi starobylá. Poprvé jsou připomínány v roce 1115, kdy je kníže Vladislav I. věnoval kladrubskému klášteru. První písemné záznamy o obci jsou z roku 1186. Ve 14.století byla ves rozdělena na dvě části. První patřila do roku 1436 k Příbrami, od roku 1520 k Jincům. Součástí hořovického panství se stala v 17. století. Druhá část patřila ke Komárovu. Kromě toho náležely od roku 1583 dva dvorce k Točníku a tři dvorce do roku 1590 ke klášteru Svatá Dobrotivá. Obec se osamostatnila až v roce 1850, byla součástí tehdejšího Pražského kraje a řízena podkrajskými úřady v Příbrami a v Hořovicích. Později došlo k řadě reforem územního uspořádání a od roku 1960 je Podbrdsko a tedy i Rpety součástí Středočeského kraje.

Rpety bývala obec malá, značně panstvem utiskovaná. Proto prý zde lidé proti útisku reptali – repetili, tak proto snad Repty a pak Rpety. Je zajímavé, že už od pradávna, snad kvůli lepší výslovnosti se užíval název Verpety.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.rpety.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA