Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tmaň

Historie obce
Jméno obce Tmaň se prý odvozuje od Tumoně, jednoho z vrahů kněžny Ludmily na Tetíně r. 921. Stála zde tvrz vladyků z Tmaně, z nichž jeden, Jan Koberec, byl lovčím krále Václava IV. Na místě tvrze stojí barokní zámek z 18. století upravovaný v 1. polovině 19. století a roku 1891. Poprvé je Tmaň písemně doložena v r. 1170 jako sídlo bratří Havla a Budislava. V roce 1315 se o ní píše, že se skládá z části východní a západní. Východní patřívala církvi a v západní se nacházela tvrz s dvorcem, kterou v roce 1380 vlastnil vladyka Albert.

Na zdivu gotické tvrze vznikla na počátku 18. století barokní stavba, l když zámek procházel dalšími úpravami, stále si uchovával původní styl. jednoposchodový objekt s věžičkou, kde se dochoval v přízemí gotický portál, čeká na svoji rekonstrukci. Zámek navštěvoval vletech 1909-1912 malíř M. Aleš, který zde našel krajinu svého stáří a nakreslil zde několik tmaňských obrázků. Zámek rovněž navštěvovala manželka jednoho ze synů posledního majitele panství, operní pěvkyně Gabriela Horvátová, která v roli „kostelničky" proslavila Janáčkovu operu „Její pastorkyňa".

Památky

Katolický kostel sv. Jiří
- má barokní podobu a patří k nejstarším kostelům v Čechách. Patří k němu hřbitov s několika zajímavými náhrobky. Ty nejcennější jsou samozřejmé v kostele a pocházejí až z 15 stol.

Obec má ještě jednu církevní stavbu, a to sbor Jiřího z Poděbrad  Církve československé husitské, postavený v roce 1926. Vesnický ráz částečně narušila výstavba domů sídlištního typu, postavených v šedesátých letech pro rodiny zaměstnanců akciových společností Velkolomu a Vápenky Čertovy schody, jejíž závody sídlí na katastru obce.

Současnost obce
V současné době má obec přes 1000 obyvatel. Veškeré komunikace jsou v bezpečném provedení. Schválený územní plán obce s možností výstavby rodinných domků. V současné době probíhá jednání ohledně změny ÚP.V roce 2004 byla dokončena stavba nové hasičské zbrojnice.

Také škola si zaslouží pozornost. Byla postavena v r. 1884 a je ještě starší než kříž a zvonička u rybníka, zbudované v r. 1899. U školy stojí památník obětem dvou světových válek. Celá obec leží na hranic CHKO Český kras, v dosahu všech přírodních památek.

Turistické cíle
- Koněpruské jeskyně (asi 6 km od obce)
- Aksamitová brána
- Zlatý kůň
- Koukolová hora

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obectman.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA