Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vráž

Historie
Původ a založení Vráže obestírají pověsti. První příbytky zde podle nich byly založeny pastevci stád v době, kdy v jeskyni ve Svatém Janu žil poustevník Ivan, což znamená období vlády knížete Bořivoje. Podle archeologických nálezů byly však na území obce zjištěny stopy osídlení už ve starší době kamenné.

Přibližně v desátém století byl postaven první kostel a kolem roku 1380 byl postaven kostel současný, který byl zasvěcen svatému Bartoloměji.

První písemná zmínka o obci se pak datuje k roku 1320, kdy se připomíná rychtář ve Vráži ("iudex de Wraz"). Z další zprávy z roku 1357 vychází najevo, že ves byla součástí panství příslušného k nově vybudovanému hradu Karlštejnu. Dějinné osudy obce Vráž jsou tedy shodné s dějinami panství hradu Karlštejn. Následovalo období, kdy přes naši ves táhla vojska. Nejprve to roku 1421 byli husité. V roce 1639 vypálila obec švédská vojska a po třicetileté válce zde zůstává jen několik málo chalupníků a hospodářství.

Mezi lety 1756 - 1763 dvakrát prošla obcí pruská vojska a v napoleonských válkách, 1812, zde byli utábořeni ruští vojáci - následovala morová epidemie. Ve válce Pruska s Rakouskem, přesněji roku 1866, byla obec obsazena Prusy. Velkou událost pro obec znamenala roku 1880 stavba přízemní školy, k níž bylo o sedm let později přistavěnu patro. Do té doby navštěvovaly vrážské děti školy v okolí.

Roku 1881 byla otevřena první cihelna, ve které se pálily cihly z místní hlíny. Roku 1892 vzniká hasičský sbor, kterému byl až o padesát čtyři let později předán hasičský vůz. Také byla v letech 1895 - 1897 na trati Dušníky - Beroun zařízena železniční stanice Vráž - Sv. Jan p. Skalou a v roce 1910 byl založen první spořitelní spolek "Kampelička". Mezi lety 1914 - 1918 padlo v první světové válce osmnáct vrážských občanů. TJ Sokol vznikl roku 1919 a v roce 1923 byla založena první kronika obce.

Roku 1932 byla obec elektrifikována. Během druhé světové války bylo v období okupace pozatýkáno několik vrážských občanů. 6. května 1945 projíždí obcí několik vozů generála Vlasova a 11. května je již v obci uvítána Rudá armáda. 1963: Místní hospodářství má: holírnu, mandl, krejčího, dvě švadleny, pět zedníků, truhláře a další Roku 1980 má již Vráž dvě samoobsluhy, dvě hospody, hasičský sbor, započatou druhou etapu výstavby dešťové kanalizace a chodníků a oslavuje sto let od založení školy a jubileum obce. V roce 2005 má obec. domů,. obyvatel a náleží k ní rozsáhlé chatové oblasti.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obec-vraz.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA