Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Záluží

Historie
Záluží se rozkládá podél Stroupínského (Mlýnského) potoka v dolině mezi Cerhovicemi a Hořovicemi. Jeho poloha je asi 350 metrů nad mořem.

Dolejší část tvoří rozlehlou náves se selskými statky, hořejší je novější a rozvětvená do dvou ulic s příbytky domkařů a dělníků. V posledních 30 letech byl sice zaznamenán úbytek obyvatelstva, ale hospodářská situace se lepší. Vidíme to na asi čtyřiceti nových domcích továrních dělníků a domkařů, kteří dosud žili v nájmu. Dříve dřevěné a slámou kryté selské statky jsou dnes již zděné s rozsáhlými hospodářskými budovami. Jen ojedinělé statky a chalupy jsou ještě ze dřeva.

V obci jest obecní úřad – 15 členné zastupitelstvo a 5 členná rada, dvoutřídní obecní škola smíšená – 5 členná rada. Další veřejné budovy jsou chudobinec, knihovna, kovárna a pastuška. Ostatní instituce jsou v Cerhovicích.

Nejbližší nádraží je v Hořovicích (3/4 hodiny) a ještě blíže je železniční zastávka Cerhovice (1/2 hodiny), která je položená 408,7 metrů nad mořem.

V okolí obce není mimo potoka větších vod ani rybníků. Voda pitná se čerpá ze studní. Vodovodu ani osvětlení není.

Působí zde tři spolky – Spolek dobrovolných hasičů – založen 1895 (30. nejstarší na Hořovicku); Dělnická tělocvičná jednota – založená 1913, roku 1921 přeměněna na Federovanou dělnickou tělocvičnou jednotu; Ochotnicko-čtenářská beseda – založena roku 1904.

Většina obyvatel se živí zemědělstvím a část i prací v závodech železářských.

Obecní knihovna byla založena v roce 1923. Čtenářů je zde 52. Ročně se vypůjčuje 24 týdnů, jeden den v týdnu. V roce 1927 byl vypůjčeno 806 knih, z toho poučných 230. Toho roku přijala knihovna 600 Kč a z toho 530 vydala na knihy a 70 na vazby. Školní knihovna byla založena roku 1880 a dělí se na učitelskou a žákovskou.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obeczaluzi.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA