Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Hobšovice

Historie
První zmínka o existenci obce Hobšovice se datuje k roku 1185. V té době je připomínáno jméno jméno Vescemillus de Hobsovicz, V roce 1228 jejíž uváděna ves Hobšovice, která ze dvou dvorů odváděla desátek kostelu sv. Jiří v Praze. Držitelem vsi se r. 1318 stal Otto z Hobšovíc a v roce 1362 bratři Jan a Mikuláš z Hobšovic. K významnější změně ve vlastnictví obce došlo až v roce 1622, kdy Hobšovice byly zastaveny Jaroslavu Bořitovi z Martinic a později do jeho majetku.

Škola byla v Hobšovicích postavena v r. 1819.

První autobusová linka začala v obci jezdit v roce 1929.

Kostel sv. Václava v Hobšovicích byl farním již v roce 1382, po husitských válkách fara zanikla a duchovní správu zde zajišťoval slánský děkan. V roce 1787 zde byla ustanovena lokálie - část farnosti spravovaná pomocným knězem (lokalistou), který v ní trvale bydlel. Fara byla zřízena v Hobšovicích v r. 1856.

Kostel sv. Václava měl původně dřevěnou zvonici, v r.1850 byla postavena zvonice zděná a osazena třemi zvony.

Kostel sv. Václava byl za velkého finančního příspěvku od obce Hobšovice opraven a slavnostně otevřen 1. června 2002. Do kopule kostela byla dána zinková schránka, do které byl uložen výtisk Hobšovického zpravodaje, dopis o současném životě v obci a mince z 20. století.

V Hobšovicích se zachoval špýchar v č. p. 7 a hrázděná stodola na návsi. Ve Skůrách je na místním hřbitově dřevěná zvonice se šindeli.

O obci
Obec Hobšovice se sídly Skůry a Křovice se nacházejí na Slánsku, v severní čásí okresu Kladno. Nadmořská výška se pohybuje od 195 m n. m. do 255 m n. m.

Jedná se o řepařskou oblast se specializací na pěstováni jarního ječmene. Přibližně 35 % obyvatel pracuje v místě svého bydliště v zemědělství. Všechny tři obce patří do nejteplejšího a nejsuššího území v České republice Slánská a Velvarska. Průměrná roční teplota se pohybuje v rozmezí 8-9 °C.

Území patří do České křídové tabule - středočeského karbonu, jedná se o uhelnou pánev vrásných soustav typu vnitrohorské deprese.

Z petrografického hlediska se zde nacházejí pískovce, prachovce a opuky. Úrodné půdy jsou převážně tvořeny sprašovými sedimenty.

Území všech tří sídel patří do povodí Vltavy. Odvodňovacím tokem Hobšovic je Bakovský potok, Skůr a Křovic Zlonický potok. Na Bakovském potoce na západní části k.ú. Hobšovice se nachází Hobšovický rybník, který je zvláště chráněným územím -je významnou přírodní památkou, která byla vyhlášena obecně závazným nařízením Okresního národního výboru v Kladně dne 25.6.1990. Hobšovický rybník se rozkládá na parcelách k.ú. Beřovice a k.ú. Hobšovice. Celková rozloha činí 8,93 ha.   V územním systému ekologické stability (ÚSES) se stal Hobšovický rybník regionálním biocentrem. Bakovský potok se vlévá do Vltavy v k.ú. Nová Ves v okrese Mělník.

Krajinné prostředí má velkou estetickou hodnotu díky hodnotným údolím Bakovského a Zlonického potoka a jedinečnými výhledy na panorama Českého Středohoří.

Ve všech třech katastrálních území je vysoké procento - 80 % -   zornění půdy. Proto je vhodné pečovati o větrolamy, které by měly plnit svou původní funkci - ochraňovat ornou půdu před větrnou erozí.

Hospodářská základna Hobšovic, Skůr a Křovic není příliš velká. Hospodaří zde pět soukromých rolníků, je zde truhlářství, výroba uzenin, dvě pokrývačské a současně zednické firmy a dvě firmy elektroinstalatérské. Většina výdělečně činných obyvatel jezdí pracovat do Slaného, méně do Kralup n. Vlt. a Kladna.

V Hobšovicích se připravuje plynofikace obce. V roce 1999 byl na žádost starostů obcí Hobšovice, Beřovice, Jarpice a Šlapanice zpracován firmou A + M Praha generel plynofikace pro uvedené obce, který předpokládá napojení obcí na nově postavenou vysokotlakou regulační stanici ve Zlonicích.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.hobsovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA