Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jedomělice

Historie
Historie Jedomělic byla historiky, ať už regionálními nebo národními více či méně opomenuta. Buď se vztahovala pouze k blízkému tvrzišti Ostrov nebo úplně scházela a první zmínky byly až z konce šestnáctého století nebo z dob hornických počátků na Jedomělicku.

První zmínka o Jedomělicích (nebo také Dědomilic a Jedomilice) je z roku 1316, kdy se odtud jmenuje František z Jedomělic (Franciscum de Dyedomilicz), který měl spor s farářem Janem z Benátek. Mohlo by to znamenat, že i zde bylo nějaké vladyčí nebo zemanské sídlo, ať už tvrz nebo dvorec.

Václav Beneš Třebízský vypráví v povídce Pod Karlštejnem o rytíři Sulislavu z Pozdně a na Jedomělicích. Příběh je datován do doby panování krále Jana Lucemburského a začíná se roku 1333. Je to ale příběh beletristický, který vychází z lidové pověsti. Další historicky podložená zmínka o Jedomělicích je z roku 1413, kdy se uvádí, že tvrziště Ostrov, ke kterému část tehdy Dědomilic patřila, držel Jakub, rychtář slánský a po něm jeho manželka Anna. Po její smrti spadlo toto zboží na krále a vyprosil si je podkomoří Hájek z Hodětína.

Roku 1480 měl Martin ze Dříně spor s Jindřichem z Hořešovic o nějaké zboží v Kvílicích, které někdy Smil z Jedomělic a z Dříně i s přelíckým a canovským zbožím zapsal své dceři Elišce a dotčenému Martinovi. To je další jméno, které by svědčilo o zemanském nebo vladyckém statku přímo v Jedomělicích.

Roku 1510 odkázala Jana z Malíkovic vsi Jedomělice a Malíkovice Václavu, jinak Zdislavu Hořešovci Studěnevěskému z Libušína, Václavu Chotkovi z Vojnína a Kateřině z Chromče, kteří toto dědictví prodali roku 1528 Děpoltu z Lobkovic na Divicích. Jiný pramen však uvádí, že Jan Malikovský z Bysně upadl roku 1508 do takových dluhů, "že musel statek svůj věřitelům pustiti". Ti pak, Jan z Pibru, Pavel Chotek z Vojnína a Zdislav Hořešovec z Libošína, prodali ještě ten. rok Malíkovice, tvrz, poplužní dvůr a ves, Canovice a Dědomilice Děpoltovi z Lobkovic za 1250 kop. Tady se nabízí možnost, že Janě z Malíkovic přece jen na obou vsích něco zůstalo a ta s ním naložila podle svého uvážení. Tuto část pak až roku 1528 dokoupil Děpolt z Lobkovic ke svému zdejšímu zboží po Janu Malikovském z Bysně, jehož byl vlastníkem již od roku 1508.

K roku 1543 patří už k Malíkovicím vsi Canovice a Jedomělice celé. Jedomělice pak v následukících letech přecházeli na Děpoltovi dědice. Děpoltův pravnuk Děpolt však s majetkem špatně hospodařil a roku 1594 vše prodal Gothardu Floriánovi Žďárskému ze Žďáru na Červeném Újezdci a Jenči. Gothard, který držel k Malíkovicím i pusté Humniště, prodal roku 1599 tvrz Malíkovice, při ní dvůr poplužní a ves s podacím, vsi Čanovice a Jedomělice, sestrám z Martinic, jako poručnicím nad statkem nezletilého Jaroslava Bořity z Martinic a na Smečně za 38.000 kop míšeňských. A tak přešly Jedomělice roku 1599 pod smečenské panství, kde zůstaly až do doby nové.

Ve třicetileté válce ves sice hodně utrpěIa, ale zůstala jednou z mála alespoň částečně obydlených vsí na panství. Podle výkazů smečenských úředníků z prosince 1648 zde byla dvě osídlená hospodářství a dvě chalupy.

V Berní rule z roku 1654 se uvádí Jedomělice pod panstvím Smečno Bernarda Ignáce Bořity z Martinic. Bylo tu 34 strychů orných, tři osedlé a dvanáct pustých statků a jedna osedlá a jedna pustá chalupa.

Z celkem třinácti opuštěných gruntů byly postupně všechny osídleny tak, že v roce 1675 pracovala už vesnice celá. 17 gruntů se vykazuje v Jedomělicích i v urbáři z roku 1717.

V roce 1805 otevřel Josef Drchkovský z Lidic v lese u Jedomělic, v místě zvaném "vostrov", šachtu sv. Josefa. Po jeho smrti ji v dražbě koupil kladenský farář Kašpar Valentin Weininger, ale obratem ji prodal Dr.Fischerovi, který k této šachtě přikoupil ještě druhou "velkou míru dolovou". Podle seznamů vytěženého uhlí z roku 1818 se u Jedomělic těžilo ve dvou dolech a sice na šachtě vrchnosti z Vraného, kde se ročně vytěžilo 1185 strychů uhlí a na již jmenovaném prvním dole sv.Josefa s 92 strychy. Podle seznamu Horního substitučního úřadu panství smečenského byly v roce 1834 u Jedomělic doly sv.Josefa a sv.Jindřicha. K nim je třeba přičíst důl panství Vraný.

Podle Popisu okresního hejtmanství z roku 1887 bylo v Jedomělicích 79 domů se 495 obyvateli - 244 mužů a 251 žen. Podle Adresáře z roku 1904 zde v 85 domech žilo 497 obyvatel, starostou byl Václav Procházka a radními Václav Minařík, Václav Jun a Václav Kučera. Obci a okolí sloužila dvoutřídní škola, postavená v roce 1889. Řídící učitel Antonín Urban, spolu s učitelem Václavem Kolářem a industriální učitelkou Lidmilou Volfovou zde vyučovali 59 žáků a 46 žákyň. Na katastru obce stavěl v té době svůj důl Jindřich Marek. Hospodařilo tu 14 majitelů polí a k obci patřila samota Ostrov s uhelnými doly Karla a Františka Pondělíčků, samota Bory s uhelnými doly Pich a Absolon a dále na západ doly "Kutacího družstva" na kterých už se nepracovalo. Na západ od vsi byl ještě důl hraběte Jindřicha z Clam Martinic.

Své živnosti ve vsi provozovali: hostinští František Svátek, Václav Havlák a František Frolík, kováři Josef Plachý a Václav Tuček, truhlář Václav Šanda, kupci Josef Pospíšil a Josef Štroukal, krejčí Václav Havlák a obuvníci Antonín Jun, František Zelenka a Karel Prokop. V obci byl dvaceti členný Sbor dobrovolných hasičů.

Při sčítání lidu v roce 1910 bylo v obci 98 domů, neobydlených 3, zbořených a více nepostavených 6. Žilo tu 589 obyvatel - 309 mužů a 280 žen ve 132 rodinách, vesměs národnosti české. Tehdy bylo v obci napočteno také 41 koní, 236 kusů hovězího dobytka a 231 kusů vepřového dobytka, 43 kozy, 44 včelích úlů, 1.321 slepic, 149 hus, 2 kachny a 386 kusů jiné drůbeže. K Jedomělicím patřily samoty Ostrov, Bory, Carda, vila Jiřina a Jindřichův důl.

Při sčítání v roce 1930 zde bylo 119 domů se 144 bytovými stranami, ve kterých žilo 556 obyvatel - 282 mužů a 274 žen.

Při sčítání v roce 1993 zde bylo 117 trvale obydlených bytů, ve kterých žilo 335 obyvatel - 170 mužů a 165 žen. Mimo uvedené bylo v obci dvacet rekreačních objektů, nevyčleněných z bytového fondu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.jedomelice.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA