Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Kamenné Žehrovice

Obec je situována na bývalé zemské chebské stezce 6 km jihozápadně od města Kladna. Katastr obce má výměru 905 ha. Obcí protéká potok Kačák a na jejím území leží Turyňský rybník, který byl v roce 1956 obnoven. Je využíván k vodním sportům a sportovnímu rybářství. Značná část katastru je zalesněna a na západní straně sousedí s Lánskou oborou.

V současné době žije na území obce 1 560 obyvatel a obec má 547 domů. V obci je základní škola, mateřská škola, pošta, zdravotní středisko se čtyřmi lékaři, nádraží a dvě stanice autobusu, které umožňují přímé spojení s okolními obcemi a také s Prahou, Žatcem, Rakovníkem a Kladnem. Znak obce spolu s praporem udělilo obci Předsednictvo České národní rady svým usnesením č. 737 ze dne 12. 2. 1992.

Historie
O historii obce psali různí historikové, jako Tomek, Velc, Sedláček a další. V archivu českém je první zmínka "půl vsi dáno roku 1045 klášteru břevnovskému", další záznam z roku 1056 hovoří o tom, že půl vsi žehrovické patří témuž klášteru. Za vlády knížete Břetislava II., v roce 1092, se o vsi hovoří jako o Žehrovicích starších. Další údaje se zmiňují o tom, že roku 1270 vyměnil král Přemysl Otakar II. toto zboží panu Ostrovskému, který jej držel ještě v roce 1312. V letech 1368-1373 náleží ves oltáři sv. Materny v kostele sv. Víta.

Další údaj hovoří o tom, že císař Zikmund zapsal v roce 1436 zboží panu Beneši z Kladna. V roce 1558 dostal ves do držení Jan Bořita z Martinic. Kontinuita vlastnictví Martiniců byla v 16. století potvrzena majestátem krále Vladislava II. Rod Martiniců (Clam - Martiniců) měl v obci vliv, vzhledem ke svým majetkovým držbám, až do roku 1918. Až do počátku 20. století měla ves charakter zemědělský. V katastru obce byla ložiska jakostního pískovce zvaného žehrovák, který byl významným stavebním materiálem ve středověku a na počátku novověku a dal vzniknout rozsáhlému řemeslu kamenickému. Kámen byl prý použit na stavbu mostu Karlova, při stavbě pražských hradeb i bran, na stavbu chrámu sv. Víta. Na počátku 20. století nastává v okolí rozmach těžby černého uhlí a přímo na území katastru obce byl před rokem 1900 vybudován důl Vaniek. Vliv na život obce mělo i založení železáren v blízkém Kladně.

Památky
- Socha sv. Jana z Nepomuku z r. 1723
- Turyňský rybník - ráj rybářů

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://mesta.obce.cz/kamenne%2Dzehrovice/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA