Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Knovíz

Historie
Prehistorické osídlení území dnešní obce dokládá řada archeologických nálezů z mladší doby kamenné /období asi před 6000 lety/ přes pozdní dobu kamennou. Na katastrálním území obce v letech 1892 - 93 bylo nalezeno sídliště lidu popelnicových polí z mladší doby bronzové a tato kultura z let 1300 až 800 před Kristem nazvána "knovízskou".

První písemná zmínka o vsi je z roku 1086, kdy český král Vratislav I., věnoval nově založenému kolegiálnímu kostelu na Vyšehradě mimo jiné zboží také v Knovízi 11 usedlostí s poddanými, mezi kterýžmi byli také tři rudníci (lidé, kteří těžili rudu). Jiná část vsi, čítající 4 usedlosti, patřila ženskému klášteru benediktinek u sv. Jiří na Pražském hradě. Tuto část Knovíze daroval v roce 1305 král Václav II. do vínku privilegovanému královskému městu Slaný.

Zbytek vsi zůstal v držení církevním a byl pronajímán drobné místní šlechtě. V husitských bouřích církev o zdejší zboží přišla a vedle města Slaného se v držení části vsi vystřídaly rody ze Světic, Sestřenkové ze Slavic, Martinicové, Kladenští z Kladna a ze Žďáru. Roku 1588 se čtyři někdejší církevní statky dostávají zpět pražské kapitule, u které s krátkou předbělohorskou přestávkou zůstávají už trvale. Druhá část vsi patřila po Bílé hoře Michnům z Vacínova, kteří ji připojili k panství Toužetín. U panství Toužetín pak část Knovíze zůstala i při změnách jeho majitelů (Sitzendorfové a od 1692 Švancenberkové).

Současnost
Současná obec se rozprostírá po obou stranách silnice, leží v údolí Svatojiřského potoka. Její dominantou je kostel Všech svatých obklopený hřbitovem na vyvýšenině na jihozápadním okraji obce.
K farnímu původně gotickému kostelu ze 14. století byla v 18. století přistavěna sakristie a kostel roku 1846 pronikavě upraven. Dále byl opravován v letech 1894, 1908, 1915 a naposledy 1993-4.

Předností současné obce je velmi klidné prostředí po vybudování dálnice, která obec míjí ve vzdálenosti asi 500 m a zejména velmi rychlé spojení s Prahou, které trvá asi 20 minut.

Příroda
Při výjezdu z Knovíze ve směru na Brandýsek vidíme po levé straně zajímavé pískovcové skalní útvary, kterým se podle lidové tradice říká "Husova kazatelna".

Čerpáno z oficiálních stránek obce, na kterých najdete další informace http://www.knoviz.cz/

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA