Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Pavlov

Historie
Označení Pavlova i připojených Lechovic je možno bez rozpaků vztahovat k osobním jménům Pavel a Lech. Na obecní pečeti měl Pavlov páva, což bylo asi inspirováno mylným výkladem názvu obce. Pavlov prošel s okolními vesnicemi poměrně složitým administrativně správním vývojem. Již roku 1850 byla k Pavlovu připojena do té doby samostatná ves Lechovice, která si však i nadále ponechala vlastní katastr.

Roku 1960 byla takto integrována k Pavlovu i obec Svinov s osadou Zavadilkou, ale o třicet let později nebyly obě tyto lokality i s Lechovicemi uznávány ani za tzv. části obce, i když jsou stavebně výrazně odděleny. Od roku 1976 byly k Pavlovu připojeny dvě další dříve samostatné obce, a to Radnice a Veselí s osadou Vacetín. Tento územně správní sídelní konglomerát zaplňoval celý jihozápadní cíp okresu Šumperk, na jihu v sousedství okresu Olomouc a na západě zase okresu Svitavy (dříve Moravská Třebová), a to s celkovou rozlohou 2402 hektary, ale jen s 585 obyvateli a 167 domy podle sčítání v roce 2001.

Katastr původní obce Pavlov s osadou Lechovice měřil 648 hektarů, Pavlov byl založen v mírně kopcovité krajině na západ od údolí řeky Moravy a tzv. Mohelnicé brázdy, tam, kde zasahují poslední severovýchodní výběžky Bouzovské vrchoviny na sever od řeky Třebůvky. Ves se střední nadmořskou výškou 347 m je místními komunikacemi spojena na východ přes Žádlovice s Lošticemi, na západě je v osadě Zavadilka možno pokračovat po silnici jednak k severovýchodu do Mohelnice, jednak k jihozápadu do údolí Třebůvky. Lechovice tvoří skupina domů kolem rybníka směrem na jih od Pavlova.

Pavlov i Lechovice stihl osud v podstatě zemědělských, poněkud odlehlých míst, jejichž velikost se v posledních stoletích pomalu snižovala. Přibližně uprostřed tohoto období, v roce 1900, měla celá obec 93 domů a 504 obyvatel, z toho v Lechovicích to bylo 174 osob. Zajímavá byla zdejší národnostní situace. Ještě v druhé polovině 19. století se téměř polovina obyvatel hlásila k německé obcovací řeči, ale již roku 1900 to byla jenom šestina a nakonec v roce 1930 se 420 zdejších usedlíků přihlásilo k Čechům a jenom 30 k Němcům. Vzhledem k této situaci i možnosti přesídlit do okolních německých vesnic klesl v roce 1950 počet obyvatel na 352 v 99 domech.

Pavlov je uváděn roku 1355 u tehdejšího samostatného statku Líšnice. Tam původně patřily i sousední Lechovice s dvorem, které jsou však krátce po první zmínce v roce 1490 uváděny jako pusté. Pavlov se tehdy i s Líšnicí dočasně dostal k Bouzovu. Lechovice byly někdy v 16. století obnoveny, a to dokonce jako samostatný statek s tvrzí, dvorem, pivovarem, později i lihovarem a ovčínem, a také se vsí Pavlovem, Radnicí a Lhotkou. Roku 1667 bylo v Lechovicích 24 usedlíků, z toho 7 nových, a 25 pustých usedlostí, v Pavlově pak 20 usedlíků, z toho 10 nových, a 13 pustých domů. I z toho je zřejmé, jak velice byly obě vsi zničeny za třicetileté války.

V držení Lechovic se v poměrně krátké době vystřídalo mnoho majitelů, až toto zboží roku 1717 koupili olomoučtí kartuziáni k panství Doubravice. Po zrušení tohoto řádu roku 1782 byly pozemky lechovického dvora rozparcelovány a zanikly i zdejší hospodářské podniky. Pavlov měl v roce 1834 41 domů a 369 obyvatel, Lechovice 36 domů a 227 obyvatel. Škola je uváděna u Pavlova již počátkem 19. století.

Obě vesnice zůstaly u doubravického dominia až do roku 1848, potom byly začleněny do sousedního okresu Mohelnice a správního okresu Zábřeh. Byly to poměrně typické zemědělské lokality, výjimku tvořila jen těžba grafitu v okolí (viz. Svinov). Pavlovská obecná škola byla původně tzv. utrakvistická, tj. učilo se zde podle potřeby česky i německy. Roku 1889 došlo k rozdělení na školu českou a německou, ale druhá z nich po roce 1918 zanikla. Také politické strany byly rozděleny podle národnosti, nejvíce voličů za první republiky získávala česká strana agrární a lidová.

V letech 1938 a 1945 patřil Pavlov i s Lechovicemi k těm obcím na Lošticku, které nebyly začleněny do Sudet a zůstaly v ČSR, resp. v protektorátě Čechy a Morava. Určitá odlehlost těchto vesnic se po květnu 1945 ještě prohloubila. JZD v Lechovicích vzniklo již koncem roku 1950, potom následovalo JZD Pavlov a nakonec v roce 1957 JZD Radnice a Veselí; tato družstva vytvořila v roce 1960 celek, který se stal v roce 1974 součástí zemědělského družstva v Lošticích.

V současné době je v Pavlově základní škola nižšího stupně, ale jinak jenom jeden obchod a hostinec. Při posledním sčítání lidu v roce 2001 mírně vzrostl počet obyvatel obce Pavlov na 206 obyvatel s 54 trvale osídlenými domy a obce Lechovice na 86 obyvatel s 26 trvale osídlenými domy.

Čerpáno z oficiálních stránek, na kterých najdete další informace http://www.volny.cz/ou.pavlov/

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA