Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebichovice

Historie
Obec Třebichovice, v minulosti psána Střebichovice leží na úpatí Vinařické horky při potůčku Svatojirském. Vykopávky prováděné v 70. letech 19. století potvrdily pravěké osídlení zdejšího území.
První dochované písemné zmínky o obci Třebichovice máme z počátku 14. století.

Roku 1324 prodal Vítek ze Smečna dědiny své v Třebichovicích kapitule Pražské. K roku 1454 jsou to Slánští, kteří „ stupují „  králi ( nějaké platy ) ve vsi Třebichovicích ( psáno Rzebichwicích ) a k roku 1465 se uvádí majetek na vsi v Kladně a Třebichovicích.

Že se církev o zabavené majetky brala ještě dlouhá léta potvrzuje seznam z roku 1545, kde se jako kapitulní zboží v cizím držení uvádějí mimo jiné i Třebichovice. Tato doložená zboží byla pak údajně s velkými prodlevami, z příkazu krále, novými držiteli kapitule vyplacena.

K roku 1423 Václav z Kladna držel tvrz v Kladně a mimo jiných statků také hlas podací a díl vsi Třebichovic. Celý tento statek po něm zdědila jeho dcera Kateřina a možná jej po nějaký čas (kolem roku 1454) i Vlkoun z Adiaru. Roku 1464 daroval král Jiří „ odůmrť „ po zemřelé Kateřině a Jindřichovi z Kolovrat a z Buštěvsi (pozdější Buštěhrad) také panství Kornhaus – Mšec, ke kterému byly později Třebichovice respektive jeho část připojena.

Na Mšeci vystřídal Kolovraty v krátkém období let 1536 – 1538 Václav Budovec z Budova a po něm držel Mšecké zboží opět Kolovrat Dětřich. Dětřich Bezdružický z Kolovrat prodal někdy kolem roku 1540 „ v Třebichovicích plat bez panství „ a jiné statky Volfovi z Martinic, který zemřel roku 1547. Dědicem panství se stal Dětřichův synovec Ludvík Bezdužický z Kolovrat, který získal mimo zámek Kornnauz s dvorem a městečkem také řadu vsí včetně Třebichovic. Pro různé „ rady „ na zděděném statku byl Ludvík nucen některé dědiny prodávat. Jednou z nich byla zřejmě i zbývající část vsi Třebichovice. Novým majitelem této části Třebichovic se pravděpodobně stal úřad nejvyššího purkrabí v jehož čele stál Vilém z Rožumberka. Jinou část Třebichovic (zřejmě paninský mlýn  držel již  roku 1523 smečenský Hynek Bořita z Martinic. Při dělení dědictví po něm v roce 1536 připadlo toto zboží v Třebichovicích Janovi Bořitovi z Martinic. Ustanovením zemského sněmu v roce 1579 byla ves Třebichovice prodána Ludmile z Martinic, vdově po Jiřím Žďárském ze Žďáru. Od této zdědil ves pan Jiří Bořita z Martinic.

Do počátku minulého století byly sloučeny obce Třebichovice s obcí Hrdlív v jednu obec s názvem Střebichovice. Počátkem minulého století zemský výbor království českého povolil, aby místní obec Střebichovice- Hrdlív rozloučena byla na dvě samostatné obce.

Typické stavby staročeské se nezachovaly. Vše je z doby novější. Ve středu obce Třebichovice byla postavena kaplička, kdy ale není známo. Do světové války se v kapličce zvonilo, pak byl zvon rekvirován a od té doby se nezvoní.

Na domech č. p. 11, 1, a 3 býval nad vraty výklenek, kde bývaly sošky Jana Nepomuckého. Dům č. p. 1 byl statek pana Valenty, dům č. p. 11 statek pana Krupky a dům č. p. 3 býval statek pana Kratochvíla, který stával v místech dnešní samoobluhy.

Dům s č. p. 30, patřil na počátku minulého století Leopoldu a Hermíně Steinovým. Jednalo se o židovskou rodinu, která v tomto domě bydlela, ale zejména provozovala „obchodní dům".

Dne 11. srpna 1930 dostala rodina povolení ke zřízení stabilní benzínové čerpací stanice systému Rapid, jenž stála před jejich obchodním domem.

U silnice z Třebichovic do Sak proti mlýnu pana Hušáka č.p. 16 stála mohyla. Při stavbě silnice byla tato boží muka posunuta o několik metrů stranou. Nese v češtině nápis: Léta 1694 dal postavit tento sloup Jan Sobinski  ke cti a chvále Pána Boha.

Směrem ke Smečnu stojí budova, která byla vystavěna jako škola. 17. května 1905 byl položen základní kámen a dne 24. srpna 1905 byla kolaudační komisí c. k. školní radou ve Slaném způsobilou k užívání uznána. Dnes v této budově má sídlo Obecní úřad.

Středem obce byla vybudována silnice od Slaného do Kladna v roce 1891. Další okresní silnice směrem ke Kralupům přes Saky byla postavena v roce 1933 a ke Smečnu v roce 1934.

Současnost
V obci Třebichovice žilo k lednu 2006 celkem 545 občanů, obec má celkem 182 čísel popisných. Občané zde mají k dispozici samoobsluhu Jednoty Kladno a pohostinství . Na velkém sále místního pohostinství se pravidelně pořádají zábavy pro dospělé, Mikulášská nadílka pro děti a dětský karneval. Tradicí se stal také Jarní ples a Dětský den, který každoročně pořádá OÚ v Třebichovicích.

Dále se v obci  pravidelně koná  pálení čarodějnic, porážení Májky , Pouť a s tím spojené zábavy, Posvícení a následně Pěkná hodinka v místním pohostinství. Na malém salonku na Obecním úřadě se pravidelně scházejí místní důchodci, jak při muzice, tak  jenom si popovídat při dobrém občerstvení. Až do června 2005 bylo v obecních prostorách v provozu kadeřnictví a do prosince 2005
i mandl.

Jednou týdně do obce dojíždí Mudr. Malcová z Kladna, která má v prostorách Obecního úřadu lékařskou ordinaci. Škola ani školka v obci není, většina dětí dojíždí smluvním autobusem do sousedního města Smečna. Některé děti také dojíždějí do ZŠ do Libušína, Vinařic, Slaného nebo do Kladna.

Své služby nabízí i místní podnikatelé : pan Žalud, který prodává a opravuje pneumatiky a pan Pešek, který má přímo na návsi autoopravnu.

V roce 1996 se dokončil v obci obecní vodovod, zavedly se telefony a v listopadu téhož roku se započalo s plynofikací, která byla dokončena v roce 1997. Nyní se pracuje na kanalizaci, projekt je již vypracován.

V obci Třebichovice bydlí se svojí rodinou známý televizní scénárista Ivo Pelant, který je autorem scénářů k televizním seriálům Třetí patro, O zvířatech a lidech, Ranč u zelené sedmy a jiných.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.trebichovice.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA