Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Třebíz

Historie a současnost
Zemědělská obec, první písemnou zprávou dolož. r. 1318. Asi do r. 1415 zde stávala středověká tvrz. Dnes se kolem rozlehlé návsi s rybníkem a kaplí sv. Martina z r. 1754 rozkládá zdejší Národopisné muzeum (skanzen), které je pobočkou Vlastivědného muzea ve Slaném.

Muzeum je zaměřeno na lidovou kulturu západní části středních Čech se speciálním zaměřením na Slánsko. Seznamuje s vývojem lidového stavitelství a bydlení, zemědělským hospodařením a dalšími stránkami života vesnice. Muzeum tvoří soubor lidových staveb. Zahrnuje Cífkův a Šubrtův statek (č. p.1 a č. p.2) a další venkovské stavby, jako např. č. p. 4 - kupecký krám Obchod ve zboží smíšeném, č. p. 19 - rodný domek spisovatele V. B. Třebízského (1849 - 1884). Jeho pomník je na zalesněném návrší, v jehož spodní částí jsou četné vytesané skalní reliéfy. Dalšími přístupnými objekty je Ševcovna, č. p. 64 a výměnkářský domek, č. p. 63. V muzeu jsou instalovány stálé expozice s názvy: Lidová architektura na Slánsku a Kladensku - Vývoj zemědělství na Slánsku. Třebíz, jejíž střed obce je od roku 1995 vesnickou památkovou zónou, je známá každoročními folklórními poutěmi s bohatým doprovodným programem. Na kraji Třebíze můžete nalézt nově vybudovaný zahradnický areál Bambus Centrum. V obci je obchod se smíšeným zbožím spojený s motorestem, obecní pohostinství.

Památky

Cífkův statek, č. p. 1
Barokní štít a klenutá brána tohoto statku tvoří výraznou dominantu návsi. Jádro usedlosti je z konce 16. století, jsou zachovány pozdně gotické portály a kamenné ostění okénka na špýchaře. V přízemí obytné části domu je zachována šenkovna a černá kuchyně, připomíná dobu stavby kamenné silnice v 18. století, kdy majitel získal právo šenku. V patře je interiér "parádního pokoje. Ostatní prostory se využívají jako výstavní místnosti.

Šubrtův statek, č. p. 2
Větší statek s obytným stavením ze začátku 19. století na místě starší budovy. Hodnotné hospodářské budovy slouží jako depozitář sbírkového fondu a konzervátorská dílna.

Obchod ve zboží smíšeném, č. p. 4
Místnost upravená v původním výměnku selské usedlosti. Interiér vesnického krámku byl získán z obce Stehelčeves a postupně se doplňuje. V krámku se prodávalo vše potřebné, co venkovské hospodářství neposkytovalo, např. některé potraviny a nápoje, nádobí, knoflíky, nitě, petrolej, školní potřeby, cylindry, biče, košťata apod.

Rodný domek V. B. Třebízského, č. p. 19
Jeden ze tří řemeslnických domků s neobvyklým půdorysem. V přízemí obytná světnice rodiny se záklopovým stropem, v patře komora přístupná dřevěným schodištěm s pavláčkou ze dvora. Dnes Památník, věnovaný životu a dílu spisovatele. Tradice literárního muzea od roku 1904, kdy se J. Š. Baar, tehdy farář v Klobukách, zasloužil o to, aby v přízemí domu bylo vyhrazeno památkám na spisovatele.

Ševcovna, č. p. 64
Chalupa patřící k č. p. 10 byla určena výměnkáři, případně se pronajímala rodinám zemědělských pracovníků v podruží. Stavení mělo světnici, síň a komoru. Vybavení dokládá bydlení nemajetných vrstev vesnického obyvatelstva z 19. století. Ševcovské nářadí připomíná, že posledním obyvatelem byl vesnický obuvník - švec.

Domek kořenářky, č. p. 63 - vybavení chaloupky odpovídá přibližně přelomu 19. a 20. století

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA