Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vrbičany

Zeměpisná a historická data
Vrbičany leží severozápadně od Slaného, při hranici s okresem Louny, v nadmořské výšce 284 m. Jedná se svým zaměřením o zemědělskou obec. První zmínka o Vrbičanech je z roku 1318, kdy je zmiňován vladyka Hynek. Po staletí se majitelé měnili, aby posledním držitelem byl významný šlechtický rod Clam-Martinicové.

Jméno obce se podle dokladů odvozuje od množství vrb a vrbového proutí v okolí. Ještě dnes se hojné vrbové porosty vyskytují v údolí od Telec k Vrbičanům a ke Klobukům.

Hospodářství
Většina obyvatel je zaměstnána v okolních městech (nejvíce ve Slaném) a obcích, protože v samotných Vrbičanech je jen velmi málo pracovních příležitostí. Je zde chmelové středisko a posklizňová čistička obilí podniku Agros Vraný.

Investiční výstavba
V obci bylo po roce 1998 zrekonstruováno elektrické vedení a veřejné osvětlení. Byl proveden rozvod telefonní sítě. V části obce jsou nové chodníky. V roce 2001 proběhla v obci plynofikace. V roce 2007 proběhla výstavba vodovodu. Připravuje se projekt na výstavbu kanalizace.

Dopravní obslužnost
Přes týden je doprava omezena, o sobotách a nedělích jsou Vrbičany v podstatě odtržený od okolního světa. Dopravní obslužnost linkovými autobusy zajišťuje ČSAD Slaný a.s. Přímé autobusové spojení je s městem Slaný a obcemi velmi omezené. Obyvatelé Vrbičan převážně využívají dopravu po železnici (Praha - Most).

Občanská vybavenost
Lékařskou péči pro občany zajišťuje MUDr. Jiří Polášek ve Slaném a Klobukách. Obec je zásobena základními potravinami a věcmi denní potřeby, které lze koupit v soukromém obchodě. Provoz pohostinství je v kulturním domě. Drobné služby nejsou v obci nabízeny. K dispozici je knihovna a připravuje se nabídka internetu pro veřejnost.

Školství, kultura, sport
Mateřskou a základní školu navštěvují děti v Klobukách. Dobrovolný spolek hasičů pořádá 2x ročně zábavu a zúčastňuje se soutěží. Za kulturou dojíždějí místní lidé do okolních měst. V obci jsou sportovní aktivity omezeny pouze na fotbal. Působí zde fotbalové mužstvo, hrající IV.třídu. Ženy z obce jsou zapojeny do spolupráce s Červeným křížem.

Další informace
Rozloha katastrál. území: 350 ha
Počet obyvatel: 233
Počet domů: 121 (z toho 56 rekreačních)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.obecvrbicany.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA