Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zichovec

Historie
Pokud známo z ústního podání byl Zichovec samota o čtyřech rolnických usedlostech. Tyto usedlosti byli: Nynější popisná čísla: 1., 6., 9.a10.Na pozemcích čísla 1. vznikla během času ještě čísla: 2., 7., 11., 21, 25 a 26. Děd nynějšího majitele rolnické usedlosti číslo.1. Josefa Krahulíka, jmenoval se Jiří Krahulík, a byl ještě za časů roboty, tj. před rokem 1848 rychtářem, tenkráte již místní obce Zichovce. Předek tohoto byl zároveň majitelem formanské hospody při tehdejší „císařské“, nyní státní silnice u Panenské Týnice zvané: „Dolejší hospoda“
(Viz sebrané spisy Václava Beneše Třebízského, „Krahulík Zichovák“) Říká se tedy v čísle 1. „stále u Krahulíků“.

Statek, nynější číslo 10 nazýval se „u Zahradníků “. Na pozemcích tohoto statku postaveny čísla 22, kde se říkalo „u Pepíků“ a číslo 23 „ u Zahradníčků“. „U Pepíků“ bydlel jeden a „u Zahradníčků“ druhý syn z tohoto statku. Na pozemku tohoto statku v sadě stojí nejstarší strom v obci, přes 200 roků stará hrušeň, „Vosiperna“. Statek tento koupil František Husínk z Hřešic, zvaný „Vinař“ za 6000 šajnů. Od té doby přešel do rukou Karla Stříbrského a po jeho smrti převzal opět statek rolník Vilém Husník.

Usedlost číslo 9 bývala majetkem jakéhos Podaného na pozemku jejím postaveno později čís.16. Více není o této usedlosti známo, nežli že děd nynějšího majitele zakoupil jí od Podaného a jest nyní v majetku Kučerů. Rod tento pochází ze Třebíze.

Tam, kde stojí dnes číslo 6 a 27 byl dříve zemanský statek řečený: „U Zemanů“ Statek tento se rozpadl pozemky rozkoupeny a vznikla z něj následující čísla.: Číslo 6, 18, 13, 27, 28, 30 a 31. Dále je známo o tomto zemanském statku, že majitelem byl Čermák Jan, který v neúrodném roce vypůjčil si od žida, neznámo kterého,10 strychů ovsa. Byl ale postižen opět neúrodou musel platit 50 % úroků tak, že za několik roků žid jej o tento statek, měřící 84 strychů připravil.

Později koupil M. Dr. Šerma z Týnce Panenského. Tento, také žid, založil nynější rybník, odprodal mnoho polí a postavil vodní mlýn tam, kde stojí nyní číslo 6. Po vystřídání několika majitelů za posledního mlynáře Václava Laskota, mlýn vyhořel a mlynář sebral vysoké pojistné, nestavěl, ale prodal spáleniště i s pozemky, kterých již bylo málo, odjel si hledat štěstí do Ameriky. Tak přešel spálený mlýn do vlastnictví Karla Richtra, který postavil budovu a zřídil hospodářství, pak hostinec a kupectví roku 1895.

V ústním podání udržuje se také pověst, že na pozemcích severozápadně od obce zvaných v Pochválově stávala kdysi osada, zvaná Pochválov. Nasvědčují tomu vykopávky zbytků zdí při zakládání chmelnic na pozemcích obecních a rolníka Josefa Krahulíka. Také na pozemku malorolníka Čeňka Nováka ze Samotína nalezeny zbytky bývalé osady. Chmelnice však již jsou všechny zrušeny, a to proto, že ve světové válce následkem velké bídy každý raději zasel obilí, aby měl co jísti. Válka světová, která trvala od roku 1914 až 1918 zničila tedy v naší obci chmelařství a po válce se nikdo pro velkou drahotu neodhodlal chmel znovu pěstovati. Proto zde také není ani jedna chmelnice.

Katastr obce Zichovce měl také lesní revír zvaný: „Revír Zichovec". Myslivna tohoto revíru stávala na pozemku zvaném „Kocanda". Revír tento ale není již v katastru Zichoveckém, nýbrž byl přepsán do katastru obce Žerotína, což se stalo dřívější netečností obecního úřadu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://zichovec.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA