Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zlonice

Stručná historie Zlonic
Zlonicko bylo osídleno už v době předhistorické. Ves Zlonice s kostelem a tvrzí je doložena v roce 1318. Na rozvoji zemědělské obce měly velký podíl dva rody: Valkounové (1544 - 1707) a Kinských (od r. 1721).

Rod Valkounů:
Erb je shodný s erbem někdejších pánů Zlonic - Žerotínů, s kterými byli spřízněni. Bohuchval Valkoun z Adlaru nechal přestavět tvrz Štáf (Stauf - staroněmecky skála) počátkem 17. stol. na renesanční zámek (na nádvoří je jejich rodový znak), obnovil faru a školu, postavil špitál pro chudé. Díky poslednímu členu rodu byla ves Zlonice roku 1705 povýšena na městečko se všemi příslušnými právy.

Rod Kinských:
Toto období přineslo hospodářský a kulturní rozkvět: vznik několika továren, které využívaly železniční křižovatky, v letech 1727 - 1744 přebudování chrámu Nanebevzetí Panny Marie, roku 1745 postavení nového špitálu pro chudé (č. p. 20, nad vchodem je rodový znak Kinských), podle plánů K. I. Dientzehofera byla v letech 1750 až 1753 postavena fara.

Současnost
K obci Zlonice jsou přidruženy Břešťany, Lisovice, Tmáň a Vyšínek.
V roce 1988 bylo historické jádro Zlonic vyhlášeno za ochranné památkové pásmo.
V roce 2005 obec oslavila 300. výročí povýšení na městečko.

Vedení obce se podařilo vyřešit dlouholeté problémy: přivaděč vody a čističku, plynofikaci, přístavbu základní školy, nové byty v nástavbě zdravotního střediska i částečnou opravu fasády barokní fary. Fungují soukromé obchody i obchodní dům, Dům pečovatelské služby i soukromí lékaři, pošta. V obci je také mateřská školka. Velké továrny a Státní statek částečně nahradili soukromí zemědělci, živnostníci a menší soukromé firmy (SPEED PRESS - reklamní předměty, f. Libovický - výroba nábytku, AGRO - sklad a rozvoz hnojiv, ANIMO - výroba vepřového masa).

Návštěvníkům obce doporučujeme prohlídku Památníku Antonína Dvořáka (část sbírek je věnována také místnímu rodákovi Eduardu Ingrišovi), návštěvu Železničního muzea i udržovaného Židovského hřbitova.

Památky

Zlonice – areál kostela Nanebevzetí Panny Marie. Významný barokní kostel (F. M. Kaňka) dokončen r. 1744, novobarokně upraven (F. Ohmann).

Fara č. p. 47 – hodnotná barokní stavba (návrh K. I. Dientzehofer). Stavba provedena v letech 1750 – 1753).

Památník Antonína Dvořáka č. p. 20
Bývalý špitál vystavěn r. 1745. Hodnotná barokní stavba.

Boží muka (náměstí)
- socha sv. Jana Nepomuckého (u mostu na náměstí)
- socha sv. Onufria (jihovýchodně od obce v polích)
- křížek (v Pejšově ulici)
- bývalý dům panského zahradníka č. p. 91 (u mlýna).
- areál židovského hřbitova (při silnici Zlonice – Beřovice)

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.zlonice.cz/index.php, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA