Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Černíny

Historie a současnost
Černínsko se svými osadami je položeno v krásném kraji lesů, rybníků a díky tomu, že zde není žádný průmysl, je okolní příroda neporušená. Již desítky roků je vyhlášeným rekreačním zázemím Kutné Hory, Kolína i Prahy.

V začátcích slávy Kutné Hory získal své jméno rybník Vidlák, v současnosti středisko rekreace: písečná pláž, hospoda, dokola lesy se spoustou upravených cest, snadná dostupnost jak vlakem, tak pro motoristy: silnicí z Kutné Hory 15 km směrem na Zruč nad Sázavou.  Lákavá turistická stezka z velké části vedoucí podél toku Vrchlice z Kutné Hory, kolem Velkého rybníka, zříceniny bradu Sión, vás dovede až k rybníkům Svěcený a Vidlák, které jsou napájeny potoky sbírajícími vody v lesích kolem Hetlína a Zdeslavic.

O dávném bohatství Kutné Hory a prozíravosti jejích radních svědčí i dnešní stav, kdy v povodí Vrchlice patří většina lesů a rybníků městu Kutná Hora.

Území obce Černíny začíná u Krasoňovic ve výšce 387 m nad mořem.

První písemná zmiňka je z roku 1389. Pokračuje Bahnem, obcí, která v roce 1900 měla 220 obyvatel a dnes nemá ani 100. Zdejší školní budova bývala místem školních začátků dětí z dalekého okolí. Dnes se pro ni nedaří najít využití.

Další jsou Předbořice, osada s nejstarší písemnou zmínkou z roku 1327. Zdejší rybník Roubíček s osadou Zavadilka je častým námětem známých malířů. Černíny jsou poprvé zmiňovány v roce 1404. Je zde odbočka k Hetlínu, vsi, o které se jako o majetku kutnohorském dočteme ve spisech z roku 1542. Černínsko končí u rybníka Katlov malebnou osadou Zdeslavice, ve výšce 486 m nad mořem. Právě opravovaná hospoda jistě nepamatuje založení obce roku 1389, ale k osvěžení návštěvníků přispěje.

Sto roků má železniční trať spojující historickou Kutnou Horu a Posázaví. Sice již nemá takový význam jako kdysi, ale pro mnohé je jedinou možností dopravy za prací, pro jiné zas cestou k odpočinku. Proto byly v nedávných letech vybudovány občany zastávky v Krasoňovicích a Předbořicích. Ty jsou spolu s Bahýnkem a Vidlákem desítky let známé turistům i houbařům. V této době, kdy jsou zrušeny linky ČSAD, je spojení železnicí mnohdy jediné i pro občany Opatovska a Červených Janovic.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://cerniny.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA