Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Dobrovítov

Historie
Obec je velmi stará. Jejím zakladatelem je Dobrovít (Dobrý Vít), jehož jméno se v Dobrovítově objevuje kolem roku 1355. Po celé XV. stol. uvádějí se vladykové z Dobrovítova.později koncem století Dobrovítovští z Újezda. Stávala tu tvrz, která byla označována panským sídlem a pravděpodobně stávala poblíž kostela. tvrdí se, že podzemní chodba ji spojovala s blízkým hradem Chlum. V dobách 30leté války zpustly statky i tvrz dobrovítovská a zůstal tu jen dvůr. Rozsáhlé lesy patřily do konce druhé světové války žlebskýn Auersbergům.

Ještě jedna historická zajímavost se nacházela na horním konci obce. Z původního špýcharu byla zde vybudována židovskou náboženskou obcí synagoga.Židé z okolních obcí se tu scházeli o sobotách a o svátcích k pobožnostem.Tato synagoga sloužila až do roku 1924, kde byla odkoupena obchodníkem Weinbergrem a přestavěna na letní byty.

Dominantou obce je kostel sv. Václava IV. V předsíňce kostela jsou zasazeny pískovcové a mramorové kameny. Některé jejich nápisy jsou psány zdobným gotickým písmem čitelným jestě dnes.

K obci Dobrovítov od nepaměti patří blízká vesnička Dědice. Její náves zdobí kaplička, kterou si postavili sami občané v roce 1870 a zasvětili je sv. Petru a Pavlovi.

Z hlediska samosprávy byly Dobrovítov a Dědice připojeny 1. 7. 1960 k obci Zbýšov. V dubnu 1993 se obec oddělila od obce Zbýšov a stala se samostatnou.

Od té doby obec zrekonstruovala obecní dům - OÚ, v jeho okolí vybudovala dětské hřiště, upravila rybník, zmodernizovala veřejné osvětlení v obou obcích a úspěšně obhospodařuje lesy.

V obci Dobrovítov je trvale obydleno 42 domů a 17 jich slouží k rekreačním účelům. Sousední Dědice mají 4 trvale obydlené domy a 14 domů sloužících k rekreačním účelům.

Za dobré viditelnosti je možné spatřit krásné panorama Krkonoš i se Sněžkou. Můžeme též vidět dominantu Jizerských hor - Ještěd a zříceninu hradu Trosky. Tento krásný pohled, ale místím obyvatelům již po léta oznamuje, že do tří dnů bude změna počasí k horšímu.

Památky

Kostel sv. Václava v Dobrovítově
Filiální kostel sv. Václava v Dobrovítově  byl již uveden v zápisech  a první záznam o něm  se nachází v seznamech chrámů z roku 1350 za vlády Karla IV.

Kostel stojí na vyvýšeném místě, obklopen místním hřbitovem Je to jednoduchá zděná stavba, jednolodní s čtyřhranným presbitoriem, nad nímž se vypíná věž.

Sloučením presbiteria s věží je případem v Čechách velmi vzácným, a tím nabývá stavba historického významu. Ještě jednu zvláštnost má tato věž a to jsou malá okénka, pravděpodobně to bývaly střílny a tudíž měla věž i účel pevnostní. Ve věži kostela byly původně umístěny  4 zvony různých velikostí, největší zvon  sv. Václav má 94 cm a byl slit r. 1506 od mistra Ptáčka v Kutné Hoře, tento zvon  se nám zachoval až do dnešní doby. Na oltáři v krásně vyřezávaném rámu byl zasazen obraz sv. Václava na koni, při krádeži v roce 1996 byl obraz ukraden. V kostele na kruchtě stojí varhany a dle zápisů byly naposledy opraveny v roce 1911 a po opravě prý dobře nehrály.

V předsíňce kostela jsou zasazeny pískovcové a mramorové náhrobní kameny potomků zakladatelů obce. Fara v Dobrovítově zanikla ve 30leté válce a farnost dobrovítovská  náležela k farnosti Krchlebské , později při vzniku fary ve Zbýšově byla k této farnosti přidělena i farnost dobrovítovská s kostelem . V současné době by kostel potřeboval nutné opravy jak vnitřní tak i venkovní, ale i přesto zde zbýšovský farář slouží 1 krát za měsíc pravidelnou nedělní bohoslužbu.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.dobrovitov.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA