Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Močovice

Historie
Obec Močovice je vzdálena 4 km od Čáslavi a 10 km od Kutné Hory. Leží v údolí říčky Klejnarky. Kolem údolí jsou mohutné vrstvy spodní hlíny diluviální a vrchní aluviální. Na rozhraní obou, asi 3 m pod povrchem, je štěrkový nános.

Údolí bylo osídleno již v 5. tisíciletí před naším letopočtem. Svědčí o tom vykopávky, jako např. motyka, keramika, náramky. Stopy prvé osady byly zjištěny vlevo při cestě do Čáslavi (na prvním kopci). Po příchodu Slovanů v 5. až 6. století měla osada pravděpodobně již současnou polohu. Žil zde kmen Zlíčanů. Později osada patřila pod knížectví Slavníkovská a po roce 995 Přemyslovská. Následně ves spadala ke klášteru v Sedlci, avšak v r. 1364 ji Karel IV. povolil prodat křížovnickému řádu v Drobovicích. Později ves spadala pod panství tupadelské a žlebské.

Ve 14. století byl v obci poplužní dvůr, mlýn a hospoda. Byly zakládány vinice a rybníky. Od r.1584 působil v obci učitel, který učil po domácnostech. V r. 1639 obec vypálili během svého tažení Švédové. V r.1680 zemřela desetina obyvatel vinou hladomoru.V 17.století byl v obci a jejím okolí rozšířen chov výborných koní a obchod s nimi. V 18. století vznikla škola. V r. 1770 bylo provedeno číslování domů – 36 čísel. V r. 1843 měla obec 49 čísel a 369 obyvatel. V roce 1900 již 78 domů a 663 obyvatel, dvoutřídní školu se 151 žáky a v r. 1930 pak 121 domů se 717 obyvateli. V roce 1886 byl založen hasičský spolek a v r. 1905 SOKOL se 33 členy. V r. 1914 a v letech následujících odešlo do války celkem 127 mužů. Pro odpor vůči 1. světové válce byl r. 1915 v Jageru zastřelen močovický rodák Ludvík Mráz. Za 2. světové války zahynuli v koncentračních táborech Alois Stehlík, velitel hasičského sboru, dále Karel Růt, Josef Vyskočil a celá rodina Geigrova. Dne 5. 5. 1945 byl ustaven místní národní výbor. Dne 9. 5. 1945 uvítali obyvatelé obce první jednotku Rudé armády.

Čerpáno oficiálních stránek obce http://www.mocovice.ic.cz/, na kterých najdete další informace.

 

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA