Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Řendějov

Historie
Obec Řendějov se skládá ze čtyř osad: Řendějova, Nového Samechova, Starého Samechova a Jiřic. První písemná zmínka o Řendějově je z XV. století, když Vesela ze Lhoty koupil dědictví Příby z Pobipes (Polipes). Tehdy tvořilo několik vesnic, dvorů a tvrzí zboží pobipeské a Řendějov. V roce 1770 měl Řendějov 6 usedlíků a 1 pustou chalupu. Dnes čítá Řendějov 25 popisných čísel a 4 rekreační objekty.

V Novém Samechově se dříve říkalo v Němcích. Tento název pochází z XVIII. století, kdy poddaní nechtěli pracovat na panských dvorech, protože jim vrchnost málo platila. Milostivá vrchnost se na poddaných vymstila. Povolala dělníky z Německa, ti se zde usadili a po čase zde byli jako doma.

V roce 1651 měl Nový Samechov 6 usedlíků. Nyní má 34 popisných čísel a 2 objekty rekreační.

Třetí osadou, jež patří k obci Řendějov, je Starý Samechov. Nedaleko Starého Samechova stála kdysi tvrz patřící Pavlu z Hovědliny. V průběhu své historie patřil Starý Samechov k panství zručskému (r. 1540), poté k panství kácovskému(r. 1614), u kterého již zůstal až do doby svobody. Dnes má Starý Samechov 29 popisných čísel.

Poslední osadou obce Řendějov jsou Jiřice. První písemné zprávy máme již z XV. století. V průběhu XV. století patřily Jiřice k čenovickému statku, v roce 1540 byly prodány k panství zručskému. Roku 1614 prodal Albrecht Bavor Zručský Jiřice Karlu Čejkovi z Olbramovic, pánu na Kácově. V XIX. století patřily též Leopoldu Fučíkovi, obchodníku ze Zbraslavic.

V dnešní době jsou Jiřice samozřejmě svobodné a mají 49 popisných čísel.

Z historických památek stojí za zmínku škola, ve které nyní sídlí obecní úřad, postavená v roce 1904. Nedaleko jí je památník obětem 1. světové války.

Ve třech osadách se také nacházejí kapličky. V Řendějově je to kaplička Panny Marie, ve Starém Samechově kaplička Jana Nepomuckého a v Jiřicích kaplička Svatého Václava, kde se každoročně koná svatováclavská pouť.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://rendejov.kh.cz , na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA