Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Tupadly

Historie
První zmínka o Tupadlech se datuje do r. 1242. Tehdy daroval Jan z Polné syn Zbislava z Bračic několik obcí řádu Německých rytířů. Kdyby jeho manželka zemřela nebo se po jeho smrti znovu provdala, měly řádu připadnout ještě vesnice Potěhy a Tupadly. Jan z Polné zemřel kolem roku 1254 a brzy poté připadly řádu Potěhy a valná část Tupadel.

Na menší části sídlili vladykové z Tupadel Načevoj (v letech 1278 - 1289), Holeš (do roku 1310) a Načevoj II. (v letech 1312 - 1347). Jejich tvrz stávala na místě nynějšího zámku. Později obývali tvrz bratři Našek, Lev a Mikuláš, snad synové Načevoje II. Jejich nástupcem byl Litvín z Tupadel (1387), který brzy zemřel (v roce 1391) a Tupadly byly prodány v roce 1394 Beneši ze Smrdákova, zakladateli rodu tupadelských vladyk. Po Beneši a jeho synu Václavovi, prodala vdova po Václavovi Tupadly Prockovi z Tupadel.

Z pozdějších majitelů to byl Jan z Dlouhé Vsi (konec 15. stol.), bratři Lukavičtí z Lukavce, Bernart Žehušický z Nestajova (1538), čáslavská obec. Po bitvě na Bílé Hoře byla obec čáslavským konfiskována a v roce 1627 prodána Marii Magdaléně Trčkové z Lobkovic a na Opočně. Ani jí Tupadly dlouho nezůstaly, statek byl konfiskován a v roce 1635 ho císař daroval generálnímu maršálkovi Arnoštu de Suys. Jeho syn Ferdinand prodal roku 1676 tupadelské panství Marii Barboře z Pöttingů, rozené ze Šternberka. Marie Barbora panství rozšířila o další obce a přenechala ho svému synovi Františku Karlovi, který Tupadly kvůli svým dluhům prodal v dražbě roku 1739.

Novou majitelkou se stala Kateřina Auerspergová ze Schönfeldu. Ta spojila Tupadly se žlebským panstvím. Obě panství odkázala roku 1754 svému manželovi Janu Adamovi z Auersperga. Po jeho smrti (1795) zdědil panství jeho synovec Vincenc (zemřel roku 1812). Dalšími majiteli byli syn Vincenc (zemřel roku 1867) a vnuk František Josef, který vlastnil zámek a dvůr až do parcelace v roce 1924.

Po parcelaci dostal zbytkový statek a zámek do vlastnictví poslanec za agrární stranu Jaroslav Hálek. Po roce 1945 mu byla polovina konfiskována na základě Benešových dekretů. Po roce 1948 došlo k zestátnění všeho.

Po roce 1989 byla jedna polovina zámku včetně pozemků vrácena paní Libuši Hálkové (snacha Jaroslava Hálka) a o druhou polovinu (zabranou na základě Benešových dekretů) proběhlo několik soudních jednání, v roce 2002 druhá polovina zámku připadla synovi Jaroslava Hálka (ing. Miroslavu Hálkovi). Ten brzy nato zemřel a celý majetek připadl dědicům (ing. Libuši Burgerové a Daniele Suché). Ty zámek s pozemky prodaly v roce 2002 společnosti Agroslunce, s. r. o., kterou vlastní rakouský občan Johann Breiteneder.

Památky
Dominantní stavbou Tupadel je zámek, který postavil v 1. polovině 17. století Arnošt de Suys (zemřel 1646). V současné době patří k chráněným kulturním památkám. Jedná se o stavbu z doby barokní. Později zámek vyhořel a byl prodán hraběnce Marii Barboře z Pöttingů. Rodina Pöttingů provedla velké a nákladné úpravy. Zámek obnovila, přistavěla druhé patro a celé jižní křídlo. Nacházely se zde nádherné sály, míčovny, divadlo a v zámecké věži kaple zasvěcená sv. Mikuláši. Okolo zámku se rozprostíral nádherný park, na jižní straně prostorné skleníky s cizokrajnými rostlinami, ovocný sad a zelinářská zahrada. Hrabě z Pöttingů byl zcestovalý člověk a po vzoru španělské krajiny zřídil ve středu návsi rybník, v němž pěstoval želvy. (Původně na tomto místě byla bažina). Rybník pojmenoval španělsky "Quadalqivit".

K zámku se vjíždělo branou, což je další vzácná památka z doby vyspělého baroka. Byla součástí zdi, jež ohraničovala pozemek patřící k zámku. Její vznik je určen letopočtem 1734, který je umístěn na čelní straně brány na kovové desce, uprostřed níž je znak hrabat z Pöttingů. Dlouhá léta nebyla brána opravována, dokonce se uvažovalo i o zbourání. Naštěstí zvítězil rozum a brána byla zachována. Zrestaurování se dočkala až v roce 1957.

Dalšími stavbami, které patří k Tupadlům, ale nejsou chráněnými památkami, je hostinec u Zelinků - bývalý kulturní dům a kaplička. Hostinec u Zelinků má svoji historii. V cirkevním památníku, farního úřadu Českobratrské církve v Čáslavi se lze o této budově dočíst (rok 1872): Kníže Adam Auersperg nabídl Českobratrské církvi nový katolický kostel v Tupadlech, který biskup Královohradecký odepřel vysvětit. V budově byl později zřízen hostinec a kino.

Současnost
Obec Tupadly zaujímá katastrální výměru 659 ha a žije zde 535 obyvatel. Z toho v produktivním věku je 325 obyvatel. Průměrný věk je 39,83 roků. V obci se nachází 194 domů. Je zde pošta a mateřská školka, jedna prodejna a dvě restaurace. V čele obce stojí již třetí volební období pan Václav Pipek.

V posledních deseti letech zde byl vybudován veřejný vodovod a provedena plynofikace obce. V roce 1996 se Obecní úřad přestěhoval ze zámku do nové budovy čp. 120, kterou obec zakoupila a zrekonstruovala. V roce 2001 obec dokončila výstavbu deseti řadových domků pro mladé rodiny.

Od roku 2004 probíhá výstavba domu s pečovatelskou službou, ve kterém je celkem 19 bytů. Byty jsou určeny pro seniory a zdravotně postižené. Kolaudace proběhla koncem roku 2005.

V roce 2004 byl rekonstruován park na návsi, který slouží jak k odpočinku, tak jako pietní místo za občany obce, padlé v obou světových válkách.

Obec by chtěla do budoucna postavit kanalizaci a čističku odpadních vod, což prozatím naráží na nedostatek finančních prostředků. Po dokončení kanalizace by následovala výstavba nových chodníků a rekonstrukce silničních řadů.

Čerpáno z oficiálních stránek obce http://www.tupadly.cz/, na kterých najdete další informace.

 
 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

Zájezdy do celého světa

Rudé moře

Stránky věnované Rudému moři, jeho fauně a flóře a letoviskům na pobřeží Rudého moře.

Řecko a řecké ostrovy

Přinášíme vám komplexní informace o Řecku a řeckých ostrovech, rady tipy na cesty, články a zajímavé informace z Řecka. 

Golfový magazín

Nový magazín o golfu. Evidujte si své golfové statistiky online. Dále zde najdete články ze světa golfu - tipy na golfové cesty do zahraničí, golfové legendy, rady a tipy na hru. Součástí je také golfový slovník.

Dovolená v Turecku

Plánujete dovolenou v Turecku? Potom se vám bude jistě hodit náš průvodce Tureckem, ve kterém najdete vše, co potřebujete před cestou do Turecka vědět.

Magazín o bydlení

Navštivte také naše stránky o bydlení, stavbě a zahradě, na kterých najdete inspiraci pro váš domov. Každý den nové články, informace, zajímavosti, rady a tipy ze světa bydlení. 

 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.

Další cestovatelské stránky na Světadílech - Egypt | Řecko | Itálie | Španělsko | Kanárské ostrovy | Turecko | Tunisko | Chorvatsko | Rakousko | USA